Kako se predčasno glasuje?

DELI:
02.06.2009, NSi
Za vse tiste, ki v nedeljo ne bi mogli priti na volišča objavljamo možnosti in pravila predčasnega glasovanja ter drugih oblik glasovanja.
 
Volivke in volivci, ki v nedeljo ne bodo mogli na volišče, lahko svojo volilno pravico na evropskih volitvah udejanjijo s predčasnim glasovanjem na sedežih okrajnih volilnih komisij.

Predčasno glasovanje poteka na posebnih voliščih na sedežih okrajnih volilnih komisij, torej na vseh upravnih enotah, v Ljubljani pa tudi na izpostavah Vič, Moste Polje, Šiška in Bežigrad. Volišča bodo odprta do četrtka med 9. in 17. uro.

Volivec mora imeti s seboj osebni dokument, po možnosti pa tudi obvestilo okrajne volilne komisije o tem, katero je njegovo matično volišče. Volivec sicer na predčasnem glasovanju lahko glasuje samo na okrajni volilni komisiji, na območju katere ima prijavljeno stalno prebivališče.

Druge posebne oblike glasovanja

Do četrtka, 4. junija, pa lahko volivci vložijo še zahtevke za druge posebne oblike glasovanja. Volivci, ki se zaradi bolezni v nedeljo ne bodo mogli zglasiti na volišču, v katerem so vpisani v volilni imenik, lahko okrajno volilno komisijo obvestijo, da želijo glasovati na domu. Takšne volivce bo na dan glasovanja na domu obiskal t. i. leteči odbor.

Ker se mnogo volivcev na dan glasovanja iz različnih razlogov nahaja zunaj kraja stalnega prebivališča, je vsaka okrajna volilna komisija določila tudi posebno volišče, imenovano OMNIA, na katerem bodo glasovali volivci, ki so iz drugega kraja. Tudi ti volivci morajo svojo namero okrajni komisiji, kjer imajo stalno prebivališče, sporočiti do četrtka. Volivec, ki se je pravočasno prijavil pri svoji okrajni volilni komisiji, bo v nedeljo lahko glasoval na posebnem volišču v kraju, ki si ga je izbral.

Do četrtka pa morajo zahtevek vložiti tudi volivci, ki bi želeli v nedeljo glasovati na posebnem volišču za invalide. Na dan volitev bo sicer odprtih 56 volišč za invalide, od tega jih bo 21 opremljenih s posebnimi glasovalnimi napravami.

 
/STA/