Jožef Horvat glede sprememb ZUJFa: »V Novi Sloveniji menimo, da imajo pravice vojnih veteranov zaradi osamosvojitvenih zaslug ne le materialen, pač pa močan simbolen pomen«

DELI:
01.02.2013, NSi

Poslanci državnega zbora so obravnavali predlog opozicije,  da se spremeni Zakon za uravnoteženje javnih financ v delu, ki govori o pravicah vojnih veteranov.  Nova Slovenija predloga zakona ne bo podprla, je pa Horvat poudaril, da NSi vojnim veteranom za njihove zasluge v času osamosvojitve Slovenije izrekamo iskreno in vse priznanje. »Zavzemamo se za to, da je primerno urejen tudi njihov materialni status.«

Objavljamo magnetogram stališča:
»Hvala za besedo, gospod podpredsednik. Spoštovane kolegice in kolegi, spoštovani gospod minister.
Zakon za uravnoteženje javnih financ je bil sprejet kot nujen ukrep zaradi zmanjšanja javnofinančnega primanjkljaja. Res je posegel v številne zakone, menda v 39, ampak avstrijski je posegel v 92 in avstrijski je težak 28 milijard, res je, za 5-letno obdobje. Posegel je v številne zakone z namenom, da bi bilo breme zmanjšanja proračunskih odhodkov pa tudi povečanja proračunskih prihodkov čim bolj pravično in enakomerno porazdeljeno. Med drugim je posegel tudi v določila Zakona o vojnih veteranih. Ta zakon ureja pravice vojnih veteranov kot priznanje za njihove zasluge v obdobju vojne, tudi v procesih osamosvajanja Republike Slovenije in jim na ta način izraža primerno priznanje in oddolžitev. V veljavnem Zakonu o vojnih veteranih so v 5. členu opredeljene pravice vojnih veteranov. Te pravice so naslednje: veteranski dodatek, dodatek za pomoč in postrežbo, letni prejemek, zdravstveno varstvo, brezplačna vožnja, pogrebnina in priznanje pokojninske dobe. Zakon za uravnoteženje javnih financ je ukinil pravice vojnih veteranov do zdraviliškega in klimatskega zdravljenja, posegel je tudi v pravico do zdravstvenega varstva oziroma bolj točno rečeno, pravico do plačila dodatnega zdravstvenega zavarovanja, do katerega o bili dotlej upravičeni vsi vojni veterani, ki so dopolnili starost 50 let. Z Zakonom za uravnoteženje javnih financ se je zvišala starostna meja vojnih veteranov za uveljavitev pravic iz tega naslova iz 50 na 55 let s tem, da so do te pravice upravičeni le tisti veterani, ki prejemajo veteranski dodatek.
Predlog zakona, ki ga obravnavamo, prinaša tudi nekatere nove upravičence do plačila zdravstvenega varstva, ki jih do sedaj veljavni Zakon o vojnih veteranih ni urejal. Družinski člani padlih v vojni za Slovenijo, med katere sodi vdova oziroma izvenzakonski partner, otroci in starši padlega, slednji le pod pogojem, da jih je padli preživljal, po predlogu tega zakona pridobijo pravico do plačila dodatnega zdravstvenega zavarovanja. Pravico do plačila dodatnega zdravstvenega zavarovanja pridobijo tudi vsi vojni veterani, ki so bili ranjeni v vojni za Slovenijo, ne glede na starost in upravičenost do veteranskega dodatka. To sta torej dve novi kategoriji upravičencev, poleg tega postajajo po predlogu tega zakona določila glede krčenja pravic do zdravstvenega zavarovanja začasen ukrep, do tedaj, ko bo rast bruto domačega proizvoda v preteklem letu presegla 2,5 odstotka.
V Novi Sloveniji menimo, da imajo pravice vojnih veteranov zaradi osamosvojitvenih zaslug ne le materialen, pač pa močan simbolen pomen. Vojnim veteranom za njihove zasluge v času osamosvojitve Slovenije izrekamo iskreno in vse priznanje. Zavzemamo se za to, da je primerno urejen tudi njihov materialni status.
Veljavni zakon o vojnih veteranih tudi po uveljavitvi ZUJF-a ohranja primeren nivo materialne varnosti za vse osebe, ki imajo priznan status vojnega veterana. Do veteranskega dodatka so upravičene vse osebe s statusom vojnega veterana, pri katerih dohodek na družinskega člana ne presega približno 500 evrov mesečno.
Po doseženi starosti 55 let ima tak vojni veteran s priznanim veteranskim dodatkom tudi pravico do plačila dodatnega zdravstvenega zavarovanja. Te pravice, ki pomembno vplivajo na materialni status vojnih veteranov so tudi po uveljavitvi zakona za uravnoteženje javnih financ ostale neokrnjene.
Zakon za uravnoteženje javnih financ je ukinil univerzalno pravico do plačila dodatnega zdravstvenega zavarovanja za vse osebe s priznanim statusom vojnega veterana po dopolnjenem 50 letu starosti.
Na ta način so se javnofinančni izdatki za plačilo dodatnega zdravstvenega zavarovanja zmanjšali za približno 12 milijonov evrov na letni ravni.
Zakon za uravnoteženje javnih financ je zmanjševal pravice na področju številnih zakonov z namenom zmanjševanja proračunskih izdatkov in povečevanja proračunskih prihodkov.
Nove pravice oziroma nove upravičence, ki jih uvaja navedeni predlog zakona pomeni seveda tudi nove proračunske odhodke.
Na zviševanje proračunskih odhodkov v tako zaostreni javnofinančni situaciji, kot jo imamo ta trenutek v Sloveniji, ne moremo pristati, žal.
Iz tega razloga poslanci poslanske skupine Nove Slovenije predloga zakona o spremembah in dopolnitvah 101. člena zakona za uravnoteženje javnih financ ne moremo podpreti.
Tudi sam sem vojni veteran in v tisti noči, ko sem bil mobiliziran nisem pomislil, da bom kdaj imel kakšne materialne učinke, takrat je šlo za državo. Doma sem pustil družino s tremi majhnimi otroki in vesel sem, da smo to državo tudi ubranili in tudi danes mi gre za državo in ko bodo boljši časi, potem si bom sam prizadeval, da bomo najprej popravili družinsko politiko in potem seveda tudi vojnih veteranov ne bomo pozabili. Hvala lepa.«