Iva Dimic: Delo na črno zmanjšuje socialno varnost delavcev

DELI:
10.07.2012, NSi

Poslanci državnega zbora so v torek na redni seji obravnavali tudi predlog zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno ter predlog zakona o investicijskih skladih in družbah za upravljanje. Stališče Nove Slovenije do obeh predlogov zakonov je predstavila poslanka NSi Iva Dimic. Poudarila je, da lahko iz različnih vidikov ocenimo, da delo na črno zmanjšuje socialno varnost delavcev in jih prikrajša za sistem socialnega varstva.

Objavljamo magnetogram stališča Ive Dimic o predlogu zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno:

“Spoštovani. Mala in srednja podjetja se kot gonilna sila naše države vedno bolj srečujejo z nelojalno konkurenco. Ko s poslansko skupno in vodstvom Nove Slovenije obiskujemo teren je ena najpogostejših prošenj naših podjetnikov, da naj čim prej ustavimo špekulante, ki delajo in zaposlujejo na črno. Da bi tako konkurenco omejili in jo v največji meri odpravili je nujno potrebno poseči na trg, tudi na trg dela. S predlogom zakona o dopolnitvi zakona o preprečevanju dela in zaposlovanju na črno bomo korak bližje pravnemu redu, ki mu moramo vsi slediti. Iz različnih vidikov lahko ocenimo, da delo na črno zmanjšuje socialno varnost delavcev, jih prikrajša za sistem socialnega varstva. Nam pa mora biti cilj, da preprečimo finančno izkoriščanje oseb, ki delajo na črno. Seveda pa si učinkovitega zakona o preprečevanju dela in zaposlovanju na črno ne moremo predstavljati brez učinkovitejšega nadzora trga dela in z večjo pristojnostjo delovne inšpekcije. S sprejetjem zakona se v naš pravni red delno prenaša direktiva evropskega parlamenta in sveta, ki govori o minimalnih standardih glede sankcij in ukrepov zoper delodajalce, nezakonito prebivajočih državljanov tretjih držav.

Zakon med drugim tudi določa solidarno odgovornost za izplačila, kar pomeni, da so za zaposlitev na črno zaposlenih oseb odgovorni glavni izvajalec posla in vsi vmesni podizvajalci. S tem se preprečuje zloraba podizvajalca, kadar bi bil glavni izvajalec razbremenjen sankcij in obratno.

Poslanci Nove Slovenije si bomo tudi v prihodnje prizadevali, da bodo delavci za opravljeno delo prejeli pošteno plačilo. Zato bomo novelo zakona tudi podprli.”

Magnetogram o predlogu zakona o investicijskih skladih in družbah za upravljanje:

“Hvala za besedo. Spoštovani predsedujoči, spoštovani predstavniki Vlade, kolegice poslanke in kolegi poslanci!

Veljavni Zakon o poroštvu Republike Slovenije za financiranje investicij gospodarskih družb je omogočil gospodarskim družbam s sedežem v Republiki Sloveniji pridobitev kreditov za financiranje vlaganj v investicije. Zaradi prvovrstnega zavarovanja, ki ga predstavlja državno poroštvo, so banke bolj naklonjene dajanju kreditov in s tem pridejo gospodarske družbe do prepotrebnega kapitala za investicije.

Prva novela tega zakona iz leta 2011 je uvedla nekatere novosti, ki v praksi še niti niso zaživele. Tak primer je institut pooblaščencev Ministrstva za finance, ki s strani prejšnje Vlade sploh še niso bili imenovani. Sedanja novela Zakona o poroštvih Republike Slovenije za financiranje investicij gospodarskih družb uvaja nekatere novosti in odpravlja pomanjkljivosti sedaj veljavne zakonodaje s ciljem pospeševanja možnosti dajanja poroštva Republike Slovenije za obratna sredstva ob sočasnem strožjem zavarovanju.

Sedanja novela institut pooblaščenca ukinja. S sedanjo novelo zakona se zvišuje mejo za višino poroštva za obratna sredstva, in sicer bi bilo po novem možno dati poroštvo za kredite za obratna sredstva največ do višine 20% prihodka podjetja iz preteklega leta, medtem ko je v veljavnem zakonu ta meja 5%. Po drugi strani pa predlog zvišuje pogoje za zavarovanje. Medtem ko morajo po veljavnem zakonu lastniki oziroma poslovodstvo zagotoviti zavarovanje za vsaj 50% vrednosti poroštva, sedanja novela zakona zvišuje zavarovanje na 70%. Predlog tudi skrajšuje ročnost teh posojil s treh na eno leto. Delež vrednosti kredita, ki je lahko zavarovan s poroštvom države preko SID banke, se zvišuje s 75% na 80%. Novela tega zakona bo po mnenju Nove Slovenije pomembno pripomogla k izboljšanju likvidnosti tistih gospodarskih družb, ki se predhodno znajdejo v težavah, imajo pa dober program in kupce. Zlasti to velja za podjetja, ki imajo dobre investicijske projekte ali so v predhodnih likvidnostnih težavah, kredit za obratna sredstva pri komercialnih bankah pa danes zelo težko dobijo. Na ta način bodo te gospodarske družbe lahko prišle do finančnih sredstev za realizacijo že začetih poslov oziroma dokončanje projekta.

Poslanci Poslanske skupine Nove Slovenije bomo Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o poroštvu Republike Slovenije za financiranje investicij gospodarskih družb podprli, saj menimo, da bo skupaj z ostalimi ukrepi za zagon gospodarstva, ki so že sprejeti oziroma bodo sprejeti v prihodnjih mesecih, pripomogla k oživitvi gospodarstva.”