Dr. Milan Zver: "Tukaj sem zato, da vas povabim na pot do nove, drugačne in bolj sproščene Slovenije"

DELI:
07.10.2012, NSi

Danes je potekalo vseslovensko zborovanje v podporo kandidaturi dr. Milana Zvera za predsednika republike. V polni dvorani Tabor v Mariboru je pred 4.000 glavo množico dr. Zver pozval k politični stabilnosti, gospodarski učinkovitosti in k utrjeni nacionalni identiteti. Vseslovenskega zbrovanja so se udeležili tudi člani vodstva NSi, na čelu s predsednico Ljudmilo Novak.

“Tukaj sem zato, da uresničim pričakovanja in upe vseh tistih, ki imate vrednote osamosvojitve in demokracije za najpomembnejše v slovenski zgodovini in vseh tistih, ki si želite za predsednika nekoga, ki bo končno politično združeval, ne pa ideološko delil,” je uvodoma dejal dr. Milan Zver. “Tukaj sem zato, da nadaljujem izročilo dr. Jožeta Pučnika, očeta samostojne Slovenije in da vas povabim na pot do nove, drugačne, bolj sproščene Slovenije, do naše domovine, ki sicer tiho izginja iz javne govorice, a ne iz naših src,” je poudaril.

Prepričan je, da v zadnjih dveh desetletjih nismo izkoristili vseh svojih razvojnih potencialov. “Tranzicijski, pajdaški kapitalizem je preprečil pravično prerazporeditev družbenega imetja, zdravo podjetnost, večjo solidarnost in boljšo kakovost življenja za vse. Povzročil pa socialne razlike in apatijo,” je dejal. A vendar je neomajen v prepričanju, da bo Slovenija izšla iz te krize še bolj varna, še bolj pravna, mirna, solidarna, ugledna, moderna, učinkovita, stabilna in še bolj vključujoča, kot država, v kateri bo lahko vsak posameznik izkoristil svoje potenciale.

“Pot do tja vodi preko treh mostov: politične stabilnosti, gospodarske učinkovitosti in utrjene nacionalne identitete,” je dejal. Za politično stabilnost je po njegovem ključnega pomena večinski volilni sistem, ki “zagotavlja učinkovitejšo vlado, strpnejšo politiko ter zmanjšanje ideoloških in programskih razlik.” Poleg politično-sistemskih sprememb, potrebujemo tudi nujne reforme. Po njegovem je Slovenija desetletja razvijala “nenaraven” gospodarski sistem, ki se danes prepočasi normalizira. “Še nacionalnega interesa, ki se je na koncu vselej izkazal kot zasebni, nam ni uspelo izkoreniniti. Prizadeval si bom, da kazniva dejanja, povezana z njim, ne bodo kar tako zastarala,” je poudaril.

Podprl je ukrepe za “vitko državo”, sanacijo bančnega sistema ter reformi trga dela in pokojninskega sistema. Podprl je umik države iz gospodarstva in zapis zlatega fiskalnega pravila v ustavo, saj ta “pomeni zavarovanje prihodnjih generacij pred požrešnostjo tistih, ki ne poznajo meja, ko gre za zapravljanje državnega denarja.”

Opozoril je, da ima Danilo Türk “koncept-ne”. Ne agenciji za slabe terjatve, ne zlatemu fiskalnemu pravilu v ustavi, ne prožnosti dela, ne predlagani pokojninski reformi, ne izhodu politike iz gospodarstva in državnemu holdingu, ne varčevanju. “Koncept-ne Danila Türka je zazrt v preteklost, na prežvečene modele, ki so se izkazali za pogubne! Tej praksi je potrebno narediti konec,” je dejal.

Spregovoril je o domoljubju. “Se še spomnite, kako dobro je bil sprejet ukrep zastave v vsak vrtec, vsako šolo?,” je dejal. Ljubezen do domovine je po njegovem stvar omike vsakega od nas. Pomeni, da domovino hočemo ljubiti. Podprl je pobudo pisatelja Borisa Pahorja za spremembo slovenske himne. “Nikoli ne bom razumel tistih, ki pravijo, da je nezakonito, če se poje ali recitira domoljubna, druga kitica Prešernove Zdravljice, ko gre za himno,” je dejal.

“Pravijo, da na teh volitvah nimamo možnosti, da je že vse odločeno. Da bi prihranili, če bi Turka izvolili kar v prvem krogu. Pravijo, da smo za medije nezanimivi. Da smo vrgli puško v koruzo. Da v resnici podpiramo nekoga drugega, ki je skoraj zapravil državo. Pravijo, da nas nikjer ni,” je dejal in odgovoril: “Jaz pa pravim: smo tu! Sem tu, skupaj z vami: V Mariboru, Vipavi, Kranju, Brežicah, Slovenj Gradcu. Smo v Istri in Prekmurju, Destrniku in Ljubljani. Povsod smo! In tako bo tudi poslej, v finišu, do zmagovitega konca!,” je dejal.

Kot predsednik se ne bo zaprl v predsedniške dvore v Ljubljani ali na Brdu, da bi se srečeval samo z zmagovalci, dobitniki medalj ali nagrad. “Predsednik mora pokazati svoj odnos tudi do ljudi, ki so obtičali na robu, ki izgubljajo. A danes je še posebej pomembno biti solidaren, pomagati pomoči potrebnim, da niso sami v teh težkih časih,” je rekel.

Obljubil je, da se bo “boril za to, da bo čez čas na vaših licih tudi kakšna solza sreče in zadovoljstva, radosti in ponosa, saj boste spoznali, da gre vam, vaši družini in Sloveniji vse bolje in bolje! Naj živi naša Slovenija!,” je navdušil dr. Milan Zver.