DOPOLNJENA CESTNA PRAVILA BODO POVEČALA VARNOST V PROMETU

DELI:
18.06.2021, NSi

Poslanec NSi Mihael Prevc je ob obravnavi novele zakona o pravilih cestnega prometa na seji odbora za infrastrukturo povedal: »Pred nami je zakon, ki spreminja in dopolnjuje prometna pravila s preprostim ciljem, da se poveča varnost vseh udeležencev v cestnem prometu.«

Prevc je poudaril: »Zdi se mi pomembno, da so pripravljavci tega zakona vključili številne deležnike, tudi lokalno skupnost, saj zakon vzpostavlja dodatna pooblastila občinskih redarjev pri urejanju prometa in globah. Še pomembneje pa je, da je ministrstvo sodelovalo z javno agencijo za varnost prometa.«

O predvidenem znižanju glob za prehitro vožnjo je dejal: »Ali smo v Sloveniji z bistveno višjimi kaznimi, kot jih imajo v Avstriji, bistveno zmanjšali število nesreč in smrti? Vemo, da tu žal zaostajamo za Avstrijo, ki ima nižje globe. Razumem pomisleke, ampak mislim, da globe s tem predlogom postavljamo na normalen nivo.«

Poleg tega novela prinaša še nekaj drugih novosti, med drugim tudi novo pravilo za vožnjo desno ob rdeči luči na semaforju na označenih križiščih, ureja se uporaba novih prevoznih sredstev, kot so električni skiroji, rolke in segwayji na električni pogon, za katere bo do 18. leta obvezna uporaba čelade, zvišuje pa se globa za uporabo mobilnega telefona med vožnjo, in sicer s 120 evrov na 250 evrov in 3 kazenske točke.

Koalicijske poslanske skupine so na predlog NSi vložile tudi predlog, da se kazen za parkiranje za invalidskih mestih namesto s sedanjimi 80 evri kaznuje z 200 evri. Gre za zelo jasno sporočilo, da se osebam z omejeno mobilnostjo nikakor ne sme zasedati rezerviranih mest, zaradi katerih imajo vsaj nekoliko olajšan dostop do trgovin, uradov in druge infrastrukture.

Namen novega Zakona o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije je povečati uporabo obnovljivih virov energije, s tem zmanjšati emisije toplogrednih plinov in posodobiti sistem spodbujanja rabe obnovljivih virov energije na vseh področjih proizvodnje in rabe energije. K temu zakonu so koalicijske poslanske skupine na predlog NSi vložile amandma, ki bo omogočil spodbujanje rabe geotermalne energije za ogrevanje in hlajenje, kar zlasti zadeva področje Prekmurja.

Pri predlogu Resolucije o Dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 gre za strateški dokument o tem, kako bo Slovenija do leta 2050 dosegla podnebno nevtralnost oziroma neto ničelne emisije toplogrednih plinov. Pri tem bodo imeli pomembno vlogo sektorji prometa, oskrbe energije, industrije, kmetijstva, stavb in odpadkov, za katere se določajo cilji za zniževanje emisij toplogrednih plinov.

Vse tri predloge so poslanci na odboru potrdili.