DELO OD DOMA: DODATNA MOTIVACIJA ZA DELAVCA, MANJ OBREMENJENO OKOLJE IN OHRANJANJE PODEŽELJA

DELI:
15.06.2020, NSi

»Epidemija novega koronavirusa je delo, kot smo ga poznali, v hipu obrnila na glavo. Prinesla pa je tudi veliko sprememb pri delovnih procesih. Če se je še do marca zdelo, da je delo na domu v marsikateri organizaciji neizvedljivo ali pa nepotrebno, smo v času epidemije v večini spoznali, da je opravljanje dela na domu lahko zelo fleksibilna oblika dela, ki po nekaterih raziskavah ne prinaša nič manjše produktivnosti, za delodajalca pa pomeni manjše stroške,« je v poslanskem vprašanju ministru za delo dejal vodja poslanske skupine Jožef Horvat.

Ministra za delo, ki v intervjujih pogosto pravi, da bi rad to področje dela na domu zrahljal, je prosil za pojasnilo, kako bo področje uredil. »Lahko prosim pojasnite, kako bi to storili glede na sedanjo ureditev in kakšne koristi bi to prineslo državljanom, tako na eni strani delodajalcem kot seveda tudi delojemalcem? In kako bi ob tem seveda zagotovili zelo pomemben socialni dialog?« je vprašal ministra.

Iz lastne izkušnje vem, koliko pomeni vsaka dodatna ura, ki jo preživim doma

Minister za delo Janez Cigler Kralj je v uvodu odgovora poudaril, dam je tematika osebno zelo blizu. »Ne samo, da sem že na zaslišanju kot kandidat za ministra izpostavil boljše možnosti usklajevanja družinskega in poklicnega življenja kot eno izmed glavnih prioritet svojega dela, ampak sem hkrati tudi mož in oče štirih otrok. Zato iz svoje izkušnje vem, koliko pomeni vsaka dodatna ura, ki jo preživim s svojimi najdražjimi doma in je ne izgubljam, recimo, na cesti, ko se vozim na delo ali z dela,« je dejal minister Cigler Kralj.

Izpostavil je številke, ki kažejo, da se je med koronsko krizo, približno 10 tisoč slovenskih podjetij odločilo za način dela od doma. »Delo od doma je pri večini zaposlenih, ki imajo otroke zahtevalo poleg dela še skrb za otroke in opravljanje gospodinjskih del. To je gotovo tudi določen napor, a kljub temu imamo večinoma zelo dobre odzive in izkušnje takšnega načina dela,« je dejal minister za delo in dodal: »Trenutne izkušnje tudi kažejo, da je z delom na domu manj bolniških odsotnosti, da je manj poškodb na delovnem mestu in v veliki večini tudi večja učinkovitost. Seveda bomo v bližnji prihodnosti predstavili podrobnejšo analizo, na podlagi katere bomo utemeljili naslednje korake.«

Želimo natančno določiti pravila za delo od doma

Glede dela na domu želijo na ministrstvu razbiti tudi nekatere stereotipe ter natančno določiti pravila. »Za delo na domu je pomembna sklenitev posebne pogodbe o zaposlitvi ne glede na to, ali gre za novo zaposlitev ali pa za zaposlenega, ki je že zaposlen pri delodajalcu, druga obveznost je obvestilo Inšpektoratu za delo, tretje, da se mora v pogodbi o zaposlitvi določiti pravice, obveznosti in pogoje, ki so odvisni od narave dela na domu in četrto, zaposleni ima pri opravljanju dela na domu pravico do nadomestila za uporabo svojih sredstev,« je še pojasnil Janez Cigler Kralj,

Delo od doma kot motivacija za delavca

Minister je še dodal, da ne bi rad prehiteval socialnega dialoga, a ocenjuje, da se velja delu na domu z večjo pozornostjo posvetiti v vseh dejavnostih, kjer je takšno delo mogoče. »Delodajalci lahko na takšen način delovni proces naredijo precej bolj prožen, znižajo stroške poslovanja in dodatno motivirajo delavce. Na drugi strani lahko delavci pridobijo dragocen čas, da so lahko z družino in na tak način bolje usklajujejo družinsko in poklicno življenje, saj ne izgubljajo časa za prevoz na in iz dela. Ni zanemarljivo, da sta tudi infrastruktura in okolje veliko manj obremenjena. Nenazadnje je tak način dela tudi zelo dober korak k ohranjanju podeželja, da ljudi ne vlečemo iz njihovih okolij, da ohranjamo podeželje poseljeno, da ostanejo mladi aktivni ljudje tam in skrbijo za starejše ter otroke,« je prednosti dela od doma še pojasnil minister Cigler Kralj.

Poslanec Jožef Horvat in minister za delo družino in socialne zadeve Janez Cigler Kralj o prednostih dela od doma. Ali podpirate takšno obliko dela? #DeloOdDoma

Objavil/a NSi dne Ponedeljek, 15. junij 2020