POLARIZACIJA SLOVENSKEGA NARODA V LUČI PRIHAJAJOČE KRIZE JE ŠKODLJIVA IN NEPOTREBNA

DELI:
31.10.2022, NSi

»Lahko opazimo, da osamosvojitve kot najvišjega dosežka slovenskega naroda nismo vsi ponotranjili na enak način, predvsem pa je vtis v družbi, da nekatere zelo moti. Z žalostjo ugotavljam, da gre pri nas predvsem za nostalgijo do ideologije. Znova se pojavlja tendenca po nacionalizaciji, podjetniki in pridni ljudje pa so znova izpostavljeni kot izkoriščevalci delovnih ljudi. Nekaterim osamosvojitev ne paše tudi zaradi tega, ker se bojijo, da bi prišlo do zasenčenja zgodbe revolucije, ki je potekala po drugi svetovni vojni,« je v intervjuju na TV Slovenija uvodoma dejal predsednik osamosvojitvene vlade Lojze Peterle.

Poudaril je, da je v preteklosti slovensko politiko povezala želja po lastni državi. »Pred 30. leti ni bila moč nad političnim nasprotnikom osrednja prioriteta sodelovanja pri oblikovanju države. Takrat smo imeli več dialoga in sam vedno pravim, da sem vodil vlado narodne enotnosti, saj so v njej sodelovali ministri tako iz koalicijskih kot tudi iz opozicijskih vrst. Povezal nas je isti cilj, sedaj pa se na grob način uveljavlja moč in za velik dosežek se smatra, da se odstavlja ljudi in se jih zamenjuje s pravilno mislečimi. Zgodovina pa nas uči, da, če izločiš druge, izločiš tudi sebe,« je opozoril Lojze Peterle in nadaljeval: »Odmikamo se od vključevalne in povezovalne kulture, ki je bila pri nas v preteklosti že močnejša. Sedaj se dogaja celo to, da se o osamosvojiteljih govori kot o zaslugarjih in se do njih obnaša zelo zaničevalno in žaljivo. Prišli smo predvsem do kulturne zagate, saj osnovni bonton očitno ne deluje več.«

Osamosvojitev je ne le največji politični, ampak tudi kulturni dogodek v naši zgodovini. Peterle je jasno opozoril tudi na napačno razumevanje tega dogodka s strani nasprotnega političnega pola. »Z mnogimi sem se pogovarjal o polarizaciji. Razlago vidim v tem, da osamosvojitev ni bila projekt tedanje partije. Bila je še na oblasti, mi pa smo pričeli z osamosvojitvenim procesom. Zdi se mi, da smo država nedokončane tranzicije. V tistih časih se nismo delili na vaše in naše, ampak smo stopili skupaj, imeli pa smo tudi medsebojno zaupanje ter smo znali živeti z razlikami. Sedaj pa se preganja drugačne in drugače misleče,« je dejal Peterle.

V intervjuju je Lojze Peterle z voditeljem spregovoril tudi o slovenski prihodnosti. »V času krize, ki je pred nami, ne potrebujemo dodatnih delitev. Želim in upam, da se polarizacija čimprej zaključi, saj je nepotrebna in zelo škodljiva

Celoten intervju z Lojzetom Peterletom si lahko ogledate na tej povezavi: https://365.rtvslo.si/arhiv/intervju/174910001