ODLOČNI KORAKI ZA VARNO IN PRAVIČNO EVROPO: PODPORA UKRAJINI, UREJANJE MIGRACIJ IN ZAŠČITA MLADIH

DELI:
25.10.2024, NSi

Evropski parlament za trajno podporo Ukrajini

Evropski parlament je na tokratnem zasedanju izrazil jasno podporo finančni pomoči Ukrajini, ki se sooča z rastočimi izzivi zaradi ruske agresije. Evropska komisija je predlagala mehanizem finančnega sodelovanja, ki bi omogočil, da se iz dobičkov zamrznjenih sredstev ruske centralne banke pokrivajo posojila EU in partneric iz skupine G7, v skupni vrednosti do 45 milijard evrov. Poleg tega je predvidena dodatna makrofinančna pomoč v višini 35 milijard evrov.

Evropski poslanec Matej Tonin je odločno podprl to pobudo, poudaril nujnost stabilne prihodnosti za Ukrajino in dodal: »Verjamem, da je ukrajinska zmaga ključna, saj kaže, da se meje v Evropi 21. stoletja ne smejo spreminjati z nasiljem.« Po njegovem mnenju mora Evropa biti trdna v svojih načelih, saj le tako lahko zagotovi varnost in mir. Tonin je poudaril tudi odgovornost agresorjev za posledice njihovih dejanj, podprl predlog Evropske komisije in opozoril na pomen dolgoročne strategije, ki bo Ukrajini omogočila ne samo okrevanje, ampak tudi integracijo v Evropsko unijo.

Migracije: Potrebujemo jasna pravila in učinkovito sodelovanje s tretjimi državami

Poleg pomoči Ukrajini je bila tema migracij visoko na dnevnem redu zasedanja. Evropski poslanci so razpravljali o strategiji, ki vključuje učinkovit sistem vračanja nezakonitih migrantov. Matej Tonin je v razpravi izpostavil nujnost spoštovanja zakonitosti in sodelovanja s tretjimi državami: »Tisti, ki vstopijo v Evropo nezakonito, morajo biti vrnjeni v svoje države izvora, obenem pa moramo aktivno sodelovati s tretjimi državami pri upravljanju migracijskih tokov.« Takšna migracijska strategija je ključna za ohranitev socialne kohezije in varnosti znotraj Evrope.

Evropska konkurenčnost: Trg dela in zelena preobrazba

Na zasedanju je Enrico Letta predstavil poročilo »Več kot le trg«, ki poudarja pomen solidarnosti pri obravnavi migracij, podnebnih sprememb in geopolitičnih napetosti. Med temami je izstopala tudi potreba po uskladitvi znanj delavcev z zahtevami delodajalcev, kar je bistvenega pomena za evropsko konkurenčnost. Evropa potrebuje jasne strategije za zmanjšanje pomanjkanja znanj in za spodbujanje prehoda na zeleno gospodarstvo. S tem lahko Evropa ostane konkurenčna in obenem okoljsko odgovorna.

Varnost mladih na družbenih omrežjih: Zavedanje kot ključ do varnosti

Poslanci so razpravljali tudi o škodljivih učinkih novih tehnologij, še posebej o manipulaciji in radikalizaciji mladih na družbenih omrežjih. Tonin je opozoril, da so se družbena omrežja v zadnjih petnajstih letih, kljub začetnim obljubam o spodbujanju demokracije, izrodila v orodje širjenja sovraštva. Poslanec Tonin je izpostavil potrebo po zavestnem pristopu k tej problematiki in dodal: »Prepoved ni rešitev; bistvena je ozaveščenost mladih o pasti algoritmov, ki izpostavljajo negativno vsebino.«

To plenarno zasedanje je predstavilo pomembno priložnost za obravnavo ključnih vprašanj, ki vplivajo ne le na Evropo, temveč tudi na svetovno prizorišče, kar poudarja zavezanost Evropskega parlamenta k spodbujanju miru, varnosti in blaginje.

Govor Mateja Tonina glede finančne pomoči Ukrajine je dostopen TUKAJ.

Govor Mateja Tonina glede na temo zlorabe novih tehnologij je dostopen TUKAJ.

Govor Mateja Tonina o upravljanju migracij je dostopen TUKAJ.