NE SMEMO SI PRIVOŠČITI, DA NE BI BILI PRIPRAVLJENI NA POSLABŠANJE VARNOSTNIH RAZMER

DELI:
13.04.2021, NSi

»Dolžni smo poskrbeti za varnost vseh državljank in državljanov, želimo pa tudi državo vnaprej pripraviti na morebitno poslabšanja varnostnih razmer. To je trend praktično po celi Evropi, kjer uvajajo ponovno možnost služenja vojaškega roka, če to terjajo varnostne razmere oziroma izrazito kadrovsko poslabšanja v vojski in v teh primerih Slovenija zgolj sledi evropskim trendom. Mi si ne moremo privoščiti, da bi bili na morebitno poslabšanje varnostnih razmer nepripravljeni, tako kot smo recimo bili na sedanjo pandemijo,« je v oddaji 24 ur zvečer dejal minister za obrambo Matej Tonin.

Minister za obrambo je poudaril, da z zakonom o vojaški dolžnosti želijo narediti predvsem bolj privlačno prostovoljno služenje vojaškega roka. »Ne uvajamo obveznega služenja, ampak želimo na čim bolj atraktiven način pridobiti tiste, ki si želijo prostovoljno služili vojaški rok. Zaradi tega uvajamo nagrado 3.100 EUR za tiste, ki bodo prostovoljno služili vojaški rok. Ta koncept se bo začel letos s 1. julijem. Imel po 2 fazi: najprej 5 tednov, potem pa 6 tednov. Torej če bodo mladi v celoti poleti služili 11 tednov vojaški rok prostovoljno, bodo dobili nagrado 3.100 EUR. Lahko bodo opravili vozniški izpit in s tem ne bodo zamudili študijskega leta. Moramo biti pošteni, da ta zakon zgolj predvideva, da parlamentu daje možnost, da o tem odloči, če se zadeve poslabšajo.«

Izpostavil je tudi, da ne more prihajati do političnih zlorab, ker bi v primeru poslabšanja varnostnih razmer o uvedbi obveznega roka odločal državni zbor. »Razumel bi, če bi rekli, da temu nasprotujete, če bi o tem izključno odločila vlada. Ker želimo biti demokratični, odprti, transparentni, to stvar dajemo v roke zakonodajalcev. Oni lahko v nekem trenutku ocenijo, da so se te razmere tako poslabšale, tako kot so leta 2015, da bodo odločili, da se ponovno uvede torej obvezni vojaški rok.«

Matej Tonin je poudaril, da so na ministrstvu za obrambo ustrezno uredili status vojakov. Nato smo zagotovili dodatna sredstva za njihovo opremo in infrastrukturo. »Zdaj pa je potrebno narediti vse, da tudi pridobimo ljudi, da vojsko popolnimo. In glede na številke bom jaz naredil vse, kar je v moji moči in v moči moje ekipe, da bomo na prostovoljni bazi pridobili čim več mladih, ki si sami želijo služiti vojaški rok. In če bomo pri tem cilju uspešni, potem seveda ne bo nobene potrebe po kakršnikoli obvezni uvedbi vojaškega roka in tukaj morate biti toliko demokratični, da dovolite, da je v zakonu zgolj napisana pravna podlaga, da v primeru nekega poslabšanja parlament ima to možnost.«