ČE BO GOLOBOVA VLADA DODATNO OBDAVČILA SREDNJI SLOJ, BOMO DALEČ OD BLAGINJE

DELI:
16.03.2023, NSi

»Jasno je, da obstoječa koalicija išče nove davčne vire za svoje velike potrebe. Te lahko najde v novih davkih ali pa z višanjem obstoječih davkov. V NSi želimo jasno povedati, da to po našem mnenju ni prava smer. Nove ali višje davke lahko ta koalicija pravzaprav pričakuje predvsem od srednjega sloja. Močan srednji sloj pa pomeni tudi blaginjo. Če bomo srednji sloj širili tako, kot ga namerava koalicija, bomo daleč stran od blaginje,« je bil v izjavi za javnost pred izredno sejo Državnega zbora jasen vodja poslanske skupine Janez Cigler Kralj.

Davčna reforma bi morala po mnenju vodje poslancev NSi iti v smer razbremenitve plač, dohodkov iz dela in pa uvedbe razvojne kapice. »To bi morala biti dva ključna ukrepa davčne dohodninske reforme po mnenju NSi. S tem bi dosegli dvoje: Razbremenili bi srednji sloj in tiste, ki delajo, na drugi strani pa zadržali tiste zaposlene, ki ustvarjajo največjo dodano vrednost. S tem bi bili na poti proti blaginji,« je dodal Cigler Kralj.

V NSi opozarjamo na dve dejstvi: Višji kot so davki, več je izogibanja plačevanju davkov in bolj kot se delo splača, več ljudi dela in več je dodane vrednosti. »Tega bi se morala obstoječa koalicija zavedati. Morda v drugi točki ocenim tudi napoved uvedbe nepremičninskega davka. Nepremičninski davek v sodobnih razvitih državah ni omembe vreden resen proračunski vir in upam, da tudi sedanja koalicija ne računa na to. Opozoril bi na to, da so bile nepremičnine v preteklih desetletjih v Sloveniji že vnaprej nekajkrat obdavčene. Govorim o obdavčenem gradbenem materialu, delu, itd. In zdaj lahko rečem, da je morda tudi malo etično vprašanje, koliko še dodatno obdavčiti te nepremičnine in jih obremenjevati,« je še poudaril vodja poslancev NSi.

Davek na premoženje je napad na podeželje

Janez Cigler Kralj je davek na nepremičnine označil za napad na podeželje, kjer se nahajajo večje nepremičnine, s katerimi morajo ljudje gospodariti in jih uporabljati za kmetovanje. »V NSi bi davek na nepremičnine uporabili kot orodje za spodbujanje zapolnitve praznih stanovanj. Sedanja koalicija je iskala pot za uporabo davka na nepremičnine, torej večjo obdavčitev oziroma obdavčitev praznih stanovanj, da bi le ta prišla v uporabo.«

Zaključil je, da so vse napovedane reforme od davčne, šolske do zdravstvene zaenkrat le besede in ne dejanja. »V parlamentu bo leto 2023 in 2024 žal v škodo vseh državljank in državljanov. Prazno leto, leto prostega teka in tako se bo zgodilo tudi s temi reformami.«

Jernej Vrtovec: Ljudje bodo z napovedano davčno reformo imeli v denarnicah manj

»Skrbi nas to, da bodo ljudje imeli v denarnicah manj. To nas zelo skrbi. Težko govorimo o tem, kakšna bo tista ključna smer, ki jo bo ubrala vlada, se pa določene smernice postavljajo. Skrbijo nas davčni odbitki, kjer se bo davčno obremenilo tiste, ki so najbolj produktivni. Ti bodo imeli manjšo splošno olajšavo in že napovedujejo, da bodo svoje priložnosti iskali kjerkoli drugod prek državne meje, kjer imajo boljše davčno okolje. Poseben segment pa predstavlja obdavčitev socialnih transferjev, potnih stroškov, božičnic in regresov,« je izpostavil poslanec NSi in predsednik KNJF Jernej Vrtovec v gostovanju na portalu N1.

Vrtovec je opozoril, da bo za izvedbo reform potrebnih še veliko korakov in usklajevanj, da pride do zakonodajnih pobud. »Posebno pa nas skrbi tudi predlog Socialnih demokratov o dodatni obdavčitvi kapitalskih dobičkov, kar je res nevarno,« je poudaril in dodal: »Vlada si je zastavila optimistično časovnico sprejemanja, ki bi se lahko zamaknila, ali pa z novim letom celo presenetila davkoplačevalce. Pogovarjamo se o časovnici, pri čimer nimamo resnih izračunov o finančnih posledicah za državljanke in državljane.«