KDAJ BO UPRAVA ZA VARNO HRANO PRIČELA Z DELOVANJEM V ZAŠČITO ZDRAVJA?

DELI:
27.09.2023, NSi

»Informacije niso namenjene samo temu, da jih spoštujemo, ampak tudi temu, da jih uporabimo takrat, kadar so pomembne za javno dobro. Govorim predvsem o področju javnega zdravja in o delu inšpekcijskih služb. V Sloveniji imamo veliko inšpekcij, ki služijo kot največji preventivni organ. Inšpektorji so praviloma strokovnjaki za svoje področje in s svojim proaktivnim obveščanjem javnosti, pisanjem ureditvenih odločb preprečujejo, da bi imeli kasneje postopki tudi negativen vpliv na naše zdravje,« je ob obravnavi letnega poročila informacijske pooblaščenke dejala poslanka dr. Vida Čadonič Špelič.

Poudarila je, da je ena od zelo pomembnih dejavnosti inšpekcijskih služb obveščanje javnosti in njena transparentnost. »Če javnost ne ve, kaj je bilo narobe in katere ukrepe bodo inšpekcijske službe uporabile, da bo vse v skladu z zakonom, potem se ne ve, kaj inšpekcijske službe delajo in se upravičeno na glas sprašuje, ali jih take, kot so, potrebujemo.«

Uprava za varno hrano je dolžna o nepravilnostih in škodljivih produktih poročati javnosti

Posebno pozornost je poslanka namenila Upravi za varno hrano, ki jo je pred leti tudi sama vodila. »Od leta 2013 veljata dva zakona, ki nalagata inšpekcijam, da obveščajo javnost o nepravilnostih. O tem govori 33. člen Zakona o inšpekcijskem nadzoru, ki govori o delu inšpektorjev in obveščanju javnosti prek medijev o ugotovljenih nepravilnostih ter o posledicah kršitev zakonov in drugih predpisov. Ta dva zakona še posebej veljata za Upravo za varno hrano, ki je dolžna o nepravilnostih poročati javnosti,« je bila jasna poslanka.

Posledice nepravočasnega ukrepanja bodo po mnenju dr. Čadonič Špeličeve prej ali slej vidne na našem zdravju, vprašanje je samo, ali bodo večje ali manjše. »Inšpekcije so zato dolžne javnosti sporočiti podatke o nepravilnostih, ki predstavljajo nevarnost za življenje in zdravje potrošnikov, ali predstavljajo zavajanje potrošnikov glede kmetijskih pridelkov ali živil. Za potrošnike ne smejo obstajati skrivnosti, ker govorimo o javnem zdravju,« je prepričana poslanka, ki je nadaljevala z vprašanjem: »V svojem poročilu ugotavljate, da Uprava v zadnjem letu ni delovala v smeri varovanja javnega dobrega. Zanima me torej, kdaj boste omenjen državni organ pozvali, naj začne delovati v skladu z zakonodajo, ki ji nalaga obveščanje javnosti o nepravilnostih?«

Odgovor informacijske pooblaščenke si preberite TUKAJ.