VLADA ONKOLOŠKIH BOLNIKOV NE JEMLJE RESNO

DELI:
25.10.2024, NSi

Slovenski zdravstveni sistem je v razsulu, zdravniki in drugo zdravstveno osebje odhaja, v javnosti pa odmevajo tudi zapleti pri nadgradnji mariborske onkologije. Ali se predsednik vlade zaveda posledic, ki jih bo prinesla ta 13- mesečna zamuda za onkološke bolnike in državno blagajno, je v poslanskem vprašanju zanimalo poslanko NSi Ivo Dimic.

Nadgradnja mariborske onkologije zamuja. Iz prvotne časovnice je razvidno, da bi se moral projekt zaključiti junija 2025 in stati 65 milijonov evrov. Zdaj se je rok premaknil na september 2026, naložba pa se je podražila za vsaj 620.000 evrov zaradi stroškov obratovanja gradbišča. Zapletlo pa se je tudi pri odkupu stanovanj na Masarykovi 24–26. »Za onkološke bolnike je 13 mesecev zelo, zelo veliko, in teh 13 mesecev je v njihovi koži, v takih razmerah še bolj mučnih. Ker morajo kemoterapijo prejemati na hodnikih, ker ni dovolj prostorov za obravnavo, ker med čakanjem, nekateri žal tudi med umiranjem poslušajo brnenje gradbenih strojev … in vse to se bo podaljšalo še za dobro leto,« je opozorila poslanka NSi.

Bo torej predsednik vlade zamenjal ministrico za zdravje, ki za dostopnost in delovanje zdravstvenega sistema nič ne ukrene?

Poslanko Dimic skrbi tudi dejstvo, da bo zaradi zamud in zapletov mariborska onkologija še vsaj naslednji dve leti delovala v premajhnih nadomestnih prostorih ob gradbišču. Poleg tega bo delala z obsevalnikoma, ki se pogosto kvarita. »In s tem problem mariborske onkologije ni samo mariborski, temveč se zastavlja vprašanje dostopnosti in razvoja onkološkega zdravljenja na ravni celotne države. Namesto, da bi se Onkološki inštitut v Ljubljani razbremenil, kar bi se z razširjeno mariborsko onkologijo zgodilo, in bi se v Ljubljani lahko okrepil raziskovalni del za izboljševanje kakovosti onkološkega zdravljenja na ravni celotne države, se bo tudi ljubljansko onkologijo zaradi zamud v Mariboru dodatno obremenilo.«

Po mnenju Ive Dimic si vsak, ki zboli, želi, da prejme čim boljšo oskrbo in da mu bo ta na voljo čim bliže. »To si zaslužijo tudi prebivalci vzhodnega dela Slovenije, dostojne in primerne pogoje za delo pa si prav tako zaslužijo vsi zaposleni na mariborski onkologiji. Zaradi vseh naštetih zapletov vas torej sprašujem, spoštovani predsednik vlade, kako boste zagotovili, da bo projekt zdaj čim hitreje stekel in ne bo prihajalo do dodatnih zamud? Boste zamenjali ministrico za zdravje, preden razpade zdravstveni sistem, ali boste raje samo mirno gledali, kako vam zdravstveni sistem pred očmi razpada?« je zaključila Iva Dimic.

Odgovor predsednika vlade si lahko preberete TUKAJ.