Komisija za nadzor javnih financ je na nujni seji razpravljala o alarmantnem odvzemu proračunskih sredstev računskemu sodišču in državnemu svetu. Jernej Vrtovec je izpostavil, da gre za politično motivirano odločitev koalicije, ki z omejevanjem finančnih sredstev kaznuje računskega sodišče zaradi njihovih kritičnih revizij in državni svet zaradi uporabe odložilnega veta. »Kontekst razumevanja neodvisnih nadzornih institucij je s strani Svobode popolnoma nedemokratičen,« je opozoril.
Tudi poslanca NSi Jožef Horvat in Aleksander Reberšek sta bila jasna: gre za grob napad na ustavno načelo neodvisnosti. »Ustavo je treba spoštovati,« je dejal Horvat. Reberšek pa je dodal: »Krčenje finančnih sredstev računskemu sodišču vzbuja resna vprašanja o dolgoročnih posledicah za delovanje pravne države in nadzora nad javnimi financami.«
Maščevalna politika namesto reševanja sistemskih problemov
Vrtovec je ob tem poudaril, da nihče ne nasprotuje pomoči Onkološkemu inštitutu, a je jasno, da bi vlada morala iskati prihranke pri sebi. »Gre za maščevanje institucijam, ki opozarjajo na nepravilnosti. Vlada ne skriva svojega odnosa do neodvisnih nadzornih organov – zanjo so očitno nepotrebni,« je bil oster.
Jasno je, da je »omejevanje sredstev neodvisnim institucijam neposreden napad na ustavo in pravno državo. Ne smemo dovoliti, da se ustavna načela podrejajo maščevalnim interesom vlade!”
Poziv vladi k spoštovanju ustave
Kljub sprenevedanju finančnega ministra Klemena Boštjančiča, ki odgovornost prelaga na poslance, so člani komisije sprejeli sklep: vlada mora računskemu sodišču in državnemu svetu v letu 2025 zagotoviti ustrezna sredstva, finančno ministrstvo pa mora v 15 dneh pripraviti analizo vpliva sprejetega dopolnila na neodvisnost ustavnih organov.
Vlada nadzorne institucije poskuša disciplinirati z zmanjšanjem proračunskih sredstev. Če vladajočim nekaj ni po godu, sledijo povračilni ukrepi. Grozljivo.@JernejVrtovec na #sejaKNJF pic.twitter.com/8hvzOQZrbC
— NSi (@NovaSlovenija) December 4, 2024