Kakšna je vloga Evropskega parlamenta v procesu širitve Evropske unije? Kakšne so naloge nacionalnih parlamentov držav kandidatk za članstvo na njihovi poti k pridružitvi? To sta bili osrednji vprašanji seminarja na visoki ravni, ki ga je gostil Evropski parlament v Bruslju.
Vzajemne koristi pristopnega procesa
Proces širitve EU je pomemben, so se strinjali udeleženci seminarja, ki ga je pripravil predstavniški dom ameriškega kongresa. Nove članice so dobrodošle, a šele po izpolnitvi jasno določenih političnih in gospodarskih pogojev ter konvergenčnih kriterijev.
Evropski poslanec Matej Tonin, ki je poročevalec politične skupine evropskih krščanskih demokratov za Severno Makedonijo, je izpostavil zlasti gospodarske koristi širitvenega procesa. Pri tem je poudaril, da te prednosti ne veljajo samo za nove članice, ampak tudi za vse že obstoječe.
Ob tem je pripomnil, da imajo največ koristi od širitve predvsem države, ki so najbolj skeptične. Nizozemska se je po širitvi EU denimo izkazala kot največja koristnica širitve, sledijo ji Nemčija in druge države članice.
Vstop Severne Makedonije v EU
»Tako države kandidatke, kot je Severna Makedonija, kot obstoječe države članice bodo s tem procesom zgolj znatno pridobile,« je zatrdil Tonin in dodal: »Iskreno si želim, da bi Severna Makedonija čim prej vstopila v EU, saj ta proces prinaša ogromne priložnosti za rast, stabilnost in blaginjo za vse – ne le za države kandidatke, ampak tudi za vse sedanje države članice.«
Poslanec je trditve oprl na zgodovinski kontekst širitve EU. Izpostavil je impresivno statistiko, kot je potrojitev blagovne menjave med državami članicami EU med letoma 1994 in 2004 ter 3 milijone novih delovnih mest, ki jih pripisujejo procesu pristopa in širitve EU.
Dogodek poudarja pomen dialoga in sodelovanja med zakonodajalci glede postopka širitve EU. Z vpogledi strokovnjakov, evropskimi poslanci in ostalimi, ki so vpleteni v širitvene procese, so udeleženci bolje razumeli, kako lahko Evropski parlament pomaga državam kandidatkam pri njihovem prizadevanju za članstvo v EU. Hkrati so lahko uvideli priložnosti za vse vpletene, od skupne rasti do večje stabilnosti.
Vir podatkov: The forgotten economics of EU enlargement, WEF, January 2024.