Evropski poslanec Matej Tonin po zaslišanjih 6 bodočih izvršnih podpredsednikov Evropske komisije poudarja, da vse bolj postaja jasno, da se mora EU takoj odzvati na novo realnost in spremeniti svoje politike odločanja.
V Evropskem parlamentu so včeraj, 12. novembra, potekala še zadnja zaslišanja za najvišja podpredsedniška mesta v bodoči Evropski komisiji.
Evropski poslanec Matej Tonin je ob vzporednih 6 zaslišanjih sodeloval na treh in prisluhnil ključnim kandidatom:
ter opozoril na nujo po ustreznem nadzoru nad postopkom izbire komisarjev, ki je ključen za to, da bo prihodnja Komisija kakovostna in učinkovita.
Visoka predstavnica EU za zunanje zadeve in varnostno politiko
Kaja Kallas, estonska kandidatka za vlogo visoke predstavnice/podpredsednice za zunanje zadeve in varnostno politiko je poudarila pomen krepitve položaja EU v trenutnem geopolitičnem kontekstu. Izpostavila je nujnost večjih vlaganj v obrambo in sodelovanje z mednarodnimi partnerji ter opozorila na grožnje, ki jih predstavljajo države, kot so Rusija, Iran, Severna Koreja in bolj subtilno Kitajska. Izpostavila je tudi, da je zmaga Ukrajine prioriteta EU, pri čemer se je zavzela za vstop Ukrajine v Unijo in pomen varovanja zunanjih meja EU.
Matej Tonin se je kot nekdanji minister za obrambo s prioritetami kandidatke absolutno strinjal, a pri tem opozoril, da zgolj večja vlaganja v obrambo ne bodo dovolj, zagotoviti moramo tudi, da smo na polju obrambne politike bolj samozadostni in konkurenčni, saj trenutno pri razvoju obrambnih tehnologij vodijo Združene države Amerike, Kitajska in Izrael, medtem ko Evropska unija zaostaja.
Kandidat za resor blaginje in industrijsko strategijo
Stéphan Séjourné, francoski kandidat za izvršnega podpredsednika Evropske komisije in pomemben resor blaginje in industrijske strategije je predstavil ambiciozen načrt – prihodnji pakt o čisti industriji, katerega cilj je razvoj sodobne industrijske politike. Poudaril je pomen sočasne dekarbonizacije in ponovne industrializacije v EU ter predlagal ukrepe za zmanjšanje stroškov energije in spodbujanje trgov za trajnostne izdelke, kot so električna vozila. Govoril je tudi o nujnosti poenostavitve birokracije za mala in srednja podjetja ter oblikovanju Evropskega sklada za konkurenčnost.
Evropski poslanec Matej Tonin idejo o sodobni industrijski politiki sicer podpira, a poudarja, da je evropsko gospodarstvo že sedaj pod prevelikimi zelenimi pritiski in obremenitvami, zato nove omejitve nikakor ne smejo postati nova realnost. Nasprotno bi se bilo prvenstveno bistveno pametneje osredotočiti na dvig evropske konkurenčnosti.
Kandidatka za resor za čisti, pravičen in konkurenčen prehod
Teresa Ribera Rodríguez, španska kandidatko za čisto, pravično in konkurenčno tranzicijo, je predstavila načrt za posodobitev konkurenčne politike EU, pri čemer je poudarila podporo evropskim podjetjem pri inovacijah in globalni konkurenčnosti. Predlagala je nov okvir državne pomoči za pospešitev prehoda na obnovljive vire energije in obljubila zaščito MSP pred plenilskimi prevzemi.
Španska kandidatka za izvršno podpredsedniško mesto v Evropski komisiji evropskega poslanca Mateja Tonina s svojim nastopom ni prepričala. Nekaj zelo kritičnih vprašanj je prejela tudi s strani drugih evropskih poslancev, med drugim tudi zaradi njenega položaja, odgovornosti in vloge, ki jo je imela v zadnjih dogodkih, ki so se nedavno zgodili v Španiji.
Evropski poslanec Matej Tonin je pri tem opozoril, da bi se morali prav vsi kandidati za novo Evropsko komisijo zavedati, da so državljani EU na zadnjih evropskih volitvah zelo jasno izrazili svojo voljo in pokazali, da imajo zelenega idealizma dovolj. Čas je, da se EU premakne v novo politično smer in temu bi morali slediti tudi novi evropski komisarji, ne glede na politično stranko, iz katere prihajajo.