SLOVENIJO LAHKO REŠI LE DESNOSREDINSKA VLADA

DELI:
12.12.2024, NSi

Tonin: Iščemo poti, da bi stranke na desnici lahko oblikovale vlado
»Naši lokalni odbori že izbirajo kandidate in kandidatke, ki bodo kandidirali za poslance, prav tako se v vsebinskem smislu resno pripravljamo. Hkrati pa želimo v NSi z našim parlamentarnim delom ustaviti čim več neumnosti, ki jih počne Golobova vlada,« je v oddaji Pogovor o na Radiu Ognjišče dejal predsednik NSi in evropski poslanec Matej Tonin. Spomnil je na več primerov, ko je NSi to uspelo, med drugim na akcijo Drv ne damo, opozarjanje na pomanjkljivosti novega sistema obračunavanja omrežnine in ustavitev namere, da se v slovenske šole uvede obvezno učenje albanščine.

Na desni sredini se je treba povezati
Predsednik NSi je prepričan, da Slovenijo lahko reši le desnosredinska vlada, ki bo ponovno poskrbela za red v državi, večjo varnost in predvsem uveljavitev tistih vrednot, na katerih je nastala samostojna Slovenija in združena Evropa. »Še enega mandata leve vlade Slovenija ne bo prenesla, edina stvar, ki lahko prepreči propadanje naše lepe Slovenije, je desnosredinska vlada. In za to desnosredinsko vlado si v Novi Sloveniji intenzivno prizadevamo. Potrebnih je 46 glasov in naloga krščanskih demokratov in vseh tistih, ki še delujemo na desni sredini, pa je, da najdemo politično formulo, s katero bi lahko prišli do več kot 20 poslancev,« je pojasnil Tonin in dodal, da če k temu prištejemo še delež SDS, bi potem to dejansko lahko omogočilo desnosredinsko vlado. Povedal je še, da zato spodbuja stranko SLS, Anžeta Logarja in tudi Marka Lotriča, da se pred naslednjimi državnozborskimi volitvami stranke povežejo in na takšen način ustvarijo nek sinergijski učinek.

O pomenu kakovostnih obrambnih sil
V zvezi z odstopom vlade od pogodbe o nakupu osemkolesnikov tipa boxer, ki jo je Tonin potrdil kot obrambni minister prejšnje vlade, in plačilom stroška odstopa od nakupa, ki je Slovenijo 4,3 milijona evrov, je dejal, da je to cena, ki jo je vladna koalicija plačala za vstop Levice v vlado. Tonin meni, da je bila ta pogodba daleč najboljša tudi z današnje perspektive: »Vozila so bila tehnično izjemna in tudi v današnjih finančnih okvirih je bila ta pogodba zelo racionalna. Ampak zaradi politikantstva in zaradi zahteve Levice so to pogodbo razdrli. Sami pa veste, da ko sem bil minister, se je Levica več kot leto dni borila proti temu z različnimi pravnimi manevri in zlorabami postopkov. In tisti, ki se danes tako zelo pritožujejo, češ, kako sem jaz podpisal to pogodbo v zadnjih izdihljajih, naj še enkrat poudarim, da sem jo podpisal 11. maja, vlada je imela polna pooblastila do 13. maja, tako da naj nehajo s tem, da nismo imeli polnih pooblastil. In druga stvar je, da bi ta pogodba bila podpisana že leto dni prej, sredi našega mandata, če mi Levica z vsemi temi pravnimi manevri ne bi tako nagajala.«

Opozoril je na pomen nadgradnje oborožitvenih sistemov: »Po invaziji Rusije v Ukrajino smo ugotovili, da mir v 21. stoletju žal ni samoumeven in da je edini način, da si zagotovimo trajen mir v Sloveniji in pa tudi Evropi, da zgradimo takšne obrambne sile, da naši nasprotniki, v tem primeru Rusi, ne bodo verjeli, da nas lahko premagajo in zaradi tega seveda tudi ne bodo napadali. Temu se reče odvračanje, in to je najboljše in tudi najcenejše zagotovilo za mir. Ko namreč nasprotnik verjame, da te lahko vojaško porazi, potem spremljamo tragično zgodbo v Ukrajini, kjer so padla številna življenja, kjer praktično vsi drugi podsistemi ne morejo normalno delovati.« Ob tem je poudaril, da so z izvolitvijo Donalda Trumpa za ameriškega predsednika okoliščine še nekoliko spremenjene.

Komentiral je tudi informacije v javnosti, da naj bi šla vlada sedaj v nakup oklepnikov finske Patrie: »Treba je povedati razliko, da sem sam načrtoval nakup 45 vozil, ta vlada pa načrtuje nakup 130 vozil, tako da bo zanimivo spremljati, kako bo to pogoltnila Levica, ker v mojem primeru so uporabljali vsa pravna sredstva, da so nasprotovali projektu, ki je bil vreden 240 milijonov evrov, mi pa zdaj govorimo o milijardnem projektu.«

V oddaji Pogovor o je prvak NSi in evropski poslanec spregovoril tudi o predlogu interpelacije ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja, razmerah v pravosodnem sistemu, zviševanju davkov, pokojninski in zdravstveni reformi in samooskrbi z energijo. Na koncu pogovora pa se je dotaknil še pričakovanj od nove Evropske komisije ter razmer v mednarodni politiki, med drugim je pojasnil, zakaj je nadaljnja podpora Ukrajini in preprečevanje nadaljnje ruske agresije tako visokega pomena za vso Evropo in svet.

Posnetku pogovora lahko prisluhnete TUKAJ.