V tokratni oddaji Tarča so spregovorili o rezultatih nedeljskih evropskih volitev. Predsednik NSi in novi evropski poslanec Matej Tonin je uvodoma dejal, da je NSi kljub konstantnim napadom z leve in desne strani dosegla dober rezultat in pokazala trdnost. »Dve leti smo bili soočeni z napadi z desne strani in leve strani. Mislim, da je v takih okoliščinah NSi pokazala veliko odpornost. Še enkrat pa bi se rad zahvalil za vsak glas, ki je bil namenjen naši listi, ker je bil to glas za politiko, ki je zagovarjala manj države v javnih zadevah in boljše upravljanje migracij.«
V času volilne kampanje je bilo po mnenju predsednika NSi zelo malo časa namenjeno evropskim temam, veliko pa tematikam, ki razdvajajo. »Zelo malo smo se pogovarjali o evropskih in naših notranjih temah, veliko pa o vprašanju splava in priznanju Palestrine. Menim, da je leva stran poskušala izrazito speljati pozornost stran od njihovih neuspehov, ker po dveh letih mandata nimajo kaj za pokazati. Njihov rezultat na volitvah pa že nakazuje na začetek konca Golobove vlade,« je prepričan.
Dogajajo se nam hude stvari in to terja politično reakcijo
Spregovorili so tudi o notranji politiki. Tonin je opozoril na slabo stanje v naši državi. »V zadnjih dveh letih smo se naučili, da kar predsednik vlade Robert Golob reče, načeloma ne drži. Razvojno zaostajamo za številnimi drugimi evropskimi državami, to desetletje novih obrazov je izgubljeno desetletje za Slovenijo,« je dejal in nadaljeval: »Bil sem na srečanju z gospodarstvom, kjer so gospodarstveniki rotili vlado, da naj ne dela več nobenih reform, ker česarkoli se loti, poslabša. Dogajajo se anomalije pri pripravi davčne reforme, privatizacija zdravstva, šolstvo nam razpada pri živem telesu, vojaki in policisti so napovedali stavko. Pod črto: Dogajajo se nam hude stvari in to terja politično reakcijo.«
V zaključku so razpravljali tudi o rezultatih štirih referendumov. »Pri teh štirih referendumih se je pokazalo, da je bila precej prepričljiva volja za preferenčni glas, pa tudi za medicinsko uporabo konoplje. Medtem ko pa drugi dve vprašanji glede evtanazije in pa rekreativne uporabe konoplje predvsem kažeta, da ni širšega družbenega konsenza, da je narod zelo razdeljen glede teh vprašanj in jaz mislim, da je to predvsem jasno sporočilo politiki, da naj implementacijo teh zadev začasno odloži,« je zaključil Matej Tonin.