Pojasnila notranjega ministra in direktorja Policije glede varnosti v državi nas žal niso prepričala, je po seji odbora za notranje zadeve na pobudo Nove Slovenije dejal poslanec Jernej Vrtovec, ki je gostoval v oddaji 24 ur zvečer.
Občutek varnosti velika vrednota
Varnost je ena izmed temeljnih vrednot, je poudaril Vrtovec in dodal, da je občutek varnosti ena izmed stvari, ki jo morajo imeti ljudje v demokratični družbi: »Ampak tudi to varnost, to vrednoto je vladajoča koalicija v zadnjih dveh letih popolnoma razgradila, tudi na institucionalni ravni. Imamo namreč tudi direktorja policije, ki je po odločitvi upravnega sodišča dejansko imenovan nezakonito.« Nanizal je ekscese, ki potrjujejo varnostna tveganja: mafijski obračuni, umori, uboji, neprijavljeni shodi državljanov drugih narodnostih sredi Ljubljane, težka migrantska situacija, neobvladovanje migrantskih razmer, da ne govorimo o romski problematiki, pa obračuni med Romi ter med Romi in Slovenci. »Vse to pri nas upravičeno vzbuja dvome. Zaradi napačnih odločitev ne policistk in policistov, ampak vodstva policije ter vlade in seveda pristojnega ministra, saj je vlada to institucijo popolnoma razgradila. Temu pritrjuje pa, pozor, tudi predsednik vlade. Predsednik vlade je sam dejal, da v določenih primerih ne zaupa policiji, da niso podatki odtekali kriminalnim združbam. A si vi predstavljate, kakšna težka izjava, tudi za pristojnega ministra in tudi koalicije?«
🎥Vlada občutek varnosti ponazarja s številkami. Očitno pa se ne zaveda, da so za številkami ljudje!@JernejVrtovec v #24urzvečer o sprenevedanju vladne koalicije glede varnostnih razmer v državi
✍️https://t.co/SvK63xEDhU pic.twitter.com/5kd16GASci
— NSi (@NovaSlovenija) December 11, 2024
Ob očitkih, da NSi straši ljudi, je Vrtovec opozoril, da bi bilo prav prisluhniti ljudem, ki s temi varnostnimi tveganji živijo: »Vprašajte ljudi, ki živijo v bližini azilnega doma v Ljubljani, kako se oni počutijo varne. Vprašajte ljudi, ki se ukvarjajo z romsko problematiko, koliko je tam kriminala in kako ga policija rešuje. Pa policisti, operativci na terenu bi to radi reševali, ampak mnogokrat se zdi, da ni podpore, ne pri ministru in niti ne pri nezakonito imenovanem direktorju policije.«
Nezaupnica ministru
Poslanec je ob tem posvaril pred skrb vzbujajočimi izjavami najvišjih predstavnikov oblasti, ki krnijo ugled in verodostojnost policije, s tem pa tudi občutek varnosti. »Zakaj predsednik vlade daje takšne izjave? Da je kazenska ovadba, ki je bila vložena proti njemu, farsa? Zakaj je to nezaupanje, da iz policije odtekajo podatki kriminalnim združbam. A si vi predstavljate, da je to največja nezaupnica, ki jo lahko doživi sam minister za notranje zadeve?« Teža očitkov je precejšnja in prav bi bilo, da to spozna tudi notranji minister, še preden pride do razprave o interpelaciji, in da odstopi sam.
Nonšalanca vlade s premierjem Golobom na čelu
»Zdaj nazorno vidimo dve politiki, politiko Nove Slovenije, ki želi zagotoviti in okrepiti delo policije in zagotoviti to primarno varnost državljankam in državljanom, in vidimo politiko, ki jo vodi Gibanje Svoboda pod vodstvom predsednika vlade Roberta Goloba, ki jim je za zagotavljanje primarne varnosti malo mar in nonšalantno spremljajo dogodke, ki so se zgodili,« je bil jasen poslanec in nadaljeval, da se nonšalantno ne spoštuje niti odločitve upravnega sodišča, je nadaljeval Vrtovec: »Tukaj je na tnalu kredibilnost samega vodstva policije, kajti če spoštujemo voljo sodišč, in vlada Roberta Goloba je rekla, da jo spoštuje, potem bi moral direktor policije najmanj odstopiti takoj in potem se bi lahko razpis ponovil.« Opisal je težave s kredibilnostjo, ki se poznajo pri varnosti ljudi: »Kredibilnost, ki jo ima lahko vodstvo policije in jo mora imeti do strukture in samih policistov, operativcev. V tem primeru pa ni tako in prihaja potem do razhajanj med menedžiranjem policije, med samim zaupanjem znotraj policije, poveljevanjem. In zato smo priča tovrstnim dogodkom in neobvladovanju razmer na terenu.«
Vmešavanje v delo policije
Verodostojnost je načeta tudi s praksami poskusov vplivanja na delo policije, je navedel Vrtovec: »Vmešavanje ste vi postavili kot standard že na začetku mandata, ko je bil točno določen, narejen seznam, kdo je lahko v vodstvenih strukturah policije, morali ste jih ‘počistiti’.« Poslanec je še poudaril, da se na takšen način ne gradi kredibilnosti policije. Dodal je, da je to verodostojnost policije začel rušiti predsednik vlade na samem začetku mandata in tudi v povezavi z ministrico Bobnarjevo, bivšim direktorjem Policije Lindavom, vsemi dogodki, ki so temu sledili, ter dobesedno prepirom znotraj istega kokošnjaka. »Ta trenutek pa imamo na podlagi odločitve upravnega sodišča nezakonito imenovanega direktorja policije. Kakšna demokratična država smo, če ne spoštujemo pravnomočnih odločitev sodišč? Kakšna demokratična družba? Ta trenutek se zdi, da ravno tista vladajoča koalicija, ki govori, kako bo spoštovala odločitve sodišč, teh odločitev ne spoštuje. To zmoti, ker institucije, tako policijo kot sodišče, jih imamo zato, ker krepijo naše temeljne vrednote in demokratične postulate,« je še izjavil poslanec.