»Problem demokratičnega socializma je, da so stvari zelo dobre na papirju, medtem ko pa se praksa vedno doslej ni izšla. Spomnil bi na obljube vladajoče koalicije o izgradnji 30.000 novih stanovanj, na novinarski konferenci pa so omenili, da jih bodo zgradili 3000, kar pomeni, da se je številka v realnosti zmanjšala za desetkrat. Gre torej za prazne predvolilne obljube,« je bil uvodoma jasen predsednik NSi Matej Tonin v oddaji Arena.
Biti konservativec po mnenju predsednika NSi ni nič slabega. Prav nasprotno, saj so se v času, ko so bili na oblasti konservativci, dogajali veliki premiki v razvoju držav povsod po Evropi. »Stvari so se premikale naprej, dogajale so se velike spremembe in tudi veliki dosežki. Več ali manj so pa potem progresivci ta napredek zapravljali. Podobno je tudi pri nas. Ko so na oblasti levosredinske vlade, uničijo ali pa pokvarijo vse tisto, za kar smo desnosredinske vlade garale in trdo delale. Tak primer je primer davčne reforme, katere je bil glavni kritik prav kolega Mesec. Menil je, da bo to zlomilo javne finance. Naša davčna reforma je bila taka, da so bili nižji davki in da je zato ostalo ljudem več v žepih, to pa je bil za kolega Mesca hud prekršek,« je dejal Matej Tonin in nadaljeval: »Naš predlog je bil, da bi z davčno reformo vsem ljudem zaposlenim v javnem in privatnem sektorju v žepu ostalo več. To pa je bilo za socialiste ali pa za tiste, ki zagovarjajo demokratični socializem, preveč. Zdaj, ko pa se je z eno potezo v lanskem letu samo plače v javnem sektorju dvignilo za 600 milijonov evrov, to pa ni problem. Govorimo o tem, da se besede včasih ne skladajo povsem z dejanji.«
Matej Tonin je v nadaljevanju oddaje poudaril, da gospodarstvenike skrbi trenutna politična situacija ter prepočasni in ne ciljani ukrepi. »Razlika med to in našo vlado je, da smo mi zelo hitro prihajali z ukrepi. Seveda smo zagotovo storili tudi kakšno napako. Ta vlada počasi prihaja z ukrepi, recimo vsaj na področju gospodarstva so se zgodili pomembni premiki nazaj, tudi investicije so se ustavile, črpanje evropskih sredstev se je upočasnilo. To so dejstva. Na področju zdravstva je bilo obljubljeno v 30 dneh do specialista. Zdaj se zdi, da smo prišli do točke, ko bomo v 30 dneh prišli šele do družinskega zdravnika. Tukaj se stvari enostavno premikajo prepočasi. Da se v neki demokratični Sloveniji zgodi to, da v jedru Ljubljane ljudje čakajo sredi noči, da pridejo do družinskega zdravnika, je zame absolutno nesprejemljivo,« je opozoril predsednik NSi.
Nova Slovenija je po mnenju Mateja Tonina stranka, v kateri se trudimo in podpiramo ukrepe, ki bodo naredili Slovenijo uspešno. »Želim pokazati alternativo sedanji oblasti in sicer s tem, kako v NSi vidimo našo prihodnost. Verjamemo v Slovenijo, kjer boš lahko v polnosti razvil svoje talente, da bomo do zdravnika prišli takrat, ko ga potrebujemo in predvsem, da bo to neka sproščena Slovenija, kjer se bomo lahko veselili uspehov drug drugega.«
Zaključil je z mislijo: »Našo skupno dolžnost čutim v tem, da Sloveniji znova damo upanje, predvsem pa, da pokažemo, kako bi lahko bila Slovenija drugačna, če bi jo vodila desnosredinska vlada, ki ima jasno vizijo. Potrebno je ustvariti pogoje, da bodo ljudje lahko razvijali svoje talente, ker če bo delovalo gospodarstvo, bodo prihajala vplačila v proračun, bo dovolj denarja za zdravstvo, za šolstvo in vse ostale javne sisteme, ki jih država podpira.«
Predsednik NSi @MatejTonin v Areni: Obljubljali so 30 dni do specialista, zdi pa se, da bomo v 30 dneh prišli šele do družinskega zdravnika. pic.twitter.com/MnGysCPER3
— NSi (@NovaSlovenija) February 14, 2023