»Ko opozicija ni slišana in ko vlada ne sliši niti ljudi, je referendumska zahteva edino orodje, ki ga še opozicija ima,« je uvodoma dejal predsednik NSi in s tem argumentiral vložena predloga NSi za posvetovalni referendum o energetskem zakonu in zakonu o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ.
Ker se je v zadnjem času pojavilo še nekaj drugih ključnih vprašanj, ki zadevajo celotno slovensko družbo, je Tonin dejal: »Zato v NSi podpiramo super referendumski dan, kjer bi se ljudje lahko izrekli o nekaterih ključnih izzivih, ki so pred nami.«
Pojasnil je, da bi bilo na referendumu smiselno odločati o hitrosti in smeri zelenega prehoda, uporabi jedrske energije, smeri migracijske politike in odnosu ljudi do evtanazije.
Pri vprašanju, kakšno migracijsko politiko naj vodi Slovenija, gre za preprosto vprašanje ali podpiramo multi-kulti ali integracijski pristop. »Naša ocena je, da multi-kulti pristop ne funkcionira in se je izrodil tako v Nemčiji kot v Franciji in da je edini pristop, ki bi funkcioniral, integracijski,« je pojasnil Tonin in dodal: »Pri zelenem prehodu se zdaj ugotavlja marsikakšna stvar, ki je šla v napačno smer oziroma se je skakalo v bazen brez vode. To je zagotovo tema, ki jo je treba obdelati na referendumu.«
📍@MatejTonin: Vladajoča politika je s predlogi zakonov odprla določena družbena vprašanja, ki razburjajo ter razdvajajo javnost in strokovnjake.
👉 V NSi podpiramo SUPER REFERENDUMSKI DAN, kjer bi se ljudje lahko izrekli o ključnih izzivih:
– zelenem prehodu (hitrost in smer),… pic.twitter.com/cikM1pNuHD— NSi (@NovaSlovenija) March 11, 2024