Poslanci Evropskega parlamenta so se 1000. dan vojne v Ukrajini zbrali na izrednem zasedanju v Bruslju. 19. novembra je namreč minilo natanko 1000 dni od začetka obsežne ruske invazije na Ukrajino. To zgodovinsko obdobje je Evropsko unijo postavilo pred enega največjih zunanjepolitičnih izzivov v njeni zgodovini. Obenem je okrepilo zavezanost EU, da podpira Ukrajino in temeljne evropske vrednote, kot so demokracija, človekove pravice in mednarodno pravo.
Evropski poslanec Matej Tonin je pred plenarnim zasedanjem povedal: “Mir v Evropi tudi v 21. stoletju žal še vedno ni samoumeven. Vlaganje v učinkovito obrambo je najcenejša garancija za dolgotrajen mir.” V zvezi z rusko invazijo na Ukrajino pa je dejal: “Ukrajina krvavi za vse nas, ki želimo živeti v svetu utemeljenem na vladavini prava, ne pa na vladavini surove moči. Razplet vojne v Ukrajini bo odgovor na vprašanje: ali je v 21. stoletju v Evropi dovoljeno meje spreminjati na nasilen način? Moj odgovor je NE, zato je naša dolžnost, da podpiramo Ukrajino finančno, materialno, humanitarno in vojaško, dokler bo treba, dokler se bodo Ukrajinci pripravljeni braniti in odbijati rusko okupacijo.”
Sankcije EU proti Rusiji
Od začetka invazije je EU sprejela štirinajst svežnjev sankcij proti Rusiji, ki so usmerjene v zmanjšanje ruskih finančnih in gospodarskih zmogljivosti za nadaljevanje vojne. Ključni ukrepi so naslednji.
Te sankcije so največji sveženj omejitvenih ukrepov v zgodovini EU, pri čemer je cilj tudi dolgoročno zmanjšanje odvisnosti Evrope od ruskih energentov.
Podpora Ukrajini
Od začetka ruske vojne agresije so EU in njene države članice Ukrajini in njenim prebivalcem zagotovile široko podporo v vrednosti približno 122 milijard evrov, in sicer na številnih področjih.
Ukrajina krvavi že 1.000 dni. Bori se za vse nas, ki verjamemo, da svet ne more temeljiti na vladavini surove moči, ampak na demokraciji in mednarodnem pravu.
Meja v 21. stoletju se ne spreminja na nasilen način. Zato moramo Ukrajini stati ob strani dokler bo potrebno. 🇺🇦🇪🇺🇸🇮 pic.twitter.com/3aH9IUROFz
— Matej Tonin (@MatejTonin) November 19, 2024
Zavezanost nadaljnji podpori Ukrajini
Na plenarnem zasedanju so evropski poslanci znova poudarili, da mora EU vztrajati pri enotnosti in solidarnosti z Ukrajino. Poslance evropskega parlamenta pa je nagovoril tudi predsednik Ukrajine Volodimir Oleksandrovič Zelenski. Odločno je poudaril, da je nadaljnja tako vojaška kot gospodarska podpora Ukrajini nujna. Konflikt namreč še vedno traja oziroma se z vojaki iz Severne Koreje, ki se bojujejo na ruski strani, zgolj še stopnjuje. Ob tem se ukrajinsko prebivalstvo zaradi množičnega uničenja infrastrukture in energetskih objektov sooča še z obsežnimi izzivi ob prihajajoči zimi.
Poziv k trajnemu miru
Evropski poslanci so v svojih razpravah poudarili pomen iskanja trajne rešitve za konflikt, ki bo temeljila na spoštovanju mednarodnega prava in ozemeljske celovitosti Ukrajine. Podpora Kijevu ostaja osrednji poudarek evropske zunanje politike. Pri tem EU računa tudi na globalne partnerje, da okrepijo pritisk na Moskvo in podprejo prizadevanja za mir.
Zasedanje se je sklenilo s sporočilom: Evropska unija ostaja enotna v podpori Ukrajini in se ne bo umaknila pred agresorskimi dejanji, ki ogrožajo temelje demokratičnega in miroljubnega sveta.
Ukrajini bomo stali ob strani, dokler bo treba!
Zvočni posnetek izjave je na voljo TUKAJ.