MATEJ TONIN O ENERGETSKI VARNOSTI V SREDOZEMLJU: KLJUČNA NUJNOST SODELOVANJA IN RAZVOJA OBNOVLJIVIH VIROV ENERGIJE

DELI:
17.10.2024, NSi

Evropski poslanec Matej Tonin se je v Bruslju srečal z delegacijo fundacije Konrad-Adenauer-Stiftung, Multinacionalni dialog za razvoj (KAS MDPD), s katero so razpravljali o ključnem izzivu današnjega časa – energetskem sodelovanju v širši sredozemski regiji.

Na srečanju so se osredotočili na pomembnost usklajenih ukrepov v luči geopolitičnih, ekonomskih in okoljskih pritiskov, ki pestijo regijo. Delegacija KAS MDPD je poudarila, da se Sredozemlje nahaja na prelomni točki, kjer je potrebno strateško sodelovanje za soočanje s kompleksnimi izzivi, kot so podnebne spremembe, energetska varnost, migracije in gospodarski razvoj. Poleg tega pa je v regiji prisotna tudi rast vpliva zunanjih akterjev, kot so Kitajska, Rusija in Iran, kar dodatno zapleta situacijo.

Med ključnimi poudarki razprave so bili:

  1. Sredozemlje kot strateško območje povezanosti
    Sredozemlje ne smemo več obravnavati kot obrobje, ampak kot ključno povezovalno območje med Evropo, Severno Afriko in Bližnjim vzhodom. Zato je nujna krepitev infrastrukture in političnega usklajevanja v regiji, kar bi prispevalo k stabilnosti in gospodarskemu napredku.
  2. Energetski pristop “Med za Med”
    Pristop “Med za Med” poudarja regionalno sodelovanje na področju obnovljivih virov energije in čiste tehnologije. Sodelovanje med sredozemskimi državami bi okrepilo energetsko varnost ter prispevalo k zmanjšanju migracijskih pritiskov.
  3. Varnost ključnih energetskih poti in infrastrukture
    Pomembni energetski koridorji, kot sta Sueški prekop in Gibraltarska ožina, zahtevajo dodatno zaščito. Sodelovanje med Natom, EU in regionalnimi akterji je ključno za zagotavljanje stabilnosti in varnosti v regiji.
  4. Vključitev Turčije v energetske pobude
    Turčija ima pomembno vlogo zaradi svoje geopolitične lege in bi morala biti vključena v energetske pobude v regiji. Njena izključitev bi lahko vodila do političnih napetosti in okrepila njen vpliv s strani Rusije ali Kitajske.
  5. Pospešitev strateških električnih povezav
    Razvoj obnovljivih virov energije mora spremljati pospešena gradnja medsebojno povezanih elektroenergetskih sistemov, kar bi zagotovilo večjo gospodarsko stabilnost in rast v regiji.
  6. Skupni finančni viri za projekte v skupnem interesu
    Za učinkovito soočanje z okoljskimi izzivi je potreben skupni sklad, ki bi ga financirale sredozemske države. Tak sklad bi podpiral ključne projekte, kot so dekarbonizacija pristanišč in izboljšanje energetske učinkovitosti.

Matej Tonin je ob zaključku srečanja poudaril, da bi moralo biti Sredozemlje bolj prisotno v evropskih politikah z namenom uravnoteženja energetskih potreb regije in dolgoročnih ciljev dekarbonizacije, obenem pa preprečevati naraščajoč vpliv zunanjih sil na regionalni razvoj. “Sodelovanje je ključno za stabilno, varno in trajnostno prihodnost širše sredozemske regije,” je še dodal.