KULTURNI BOJ TE VLADE BO PRIVEDEL DO SPOZNANJA O RAZUMNOSTI KRŠČANSKE DEMOKRACIJE

DELI:
22.11.2024, NSi

»To, kar zdaj dela Golobova vlada, ta kulturni boj, prepoved blagoslova šol, cest .. pelje v smer tega, da bodo ljudje sami ugotovili, da je neka razumna normalna sila v Sloveniji krščanska demokracija,« je med drugim poudaril predsednik Nove Slovenije in evropski poslanec Matej Tonin v oddaji Tarča na Televiziji Slovenija. Kot je dodal, so šli levičarji tako v Sloveniji kot v drugih državah s protikrščanskimi stališči enostavno predaleč. »Reakcija, ki se je zgodila na evropskih volitvah po vsej Evropi, je takšna, da bodo imeli evropski krščanski demokrati v prihodnji Evropski komisiji večino. Pričakujem, da se bodo te stvari odražale v spremenjenih politikah v prihodnje,« je pojasnil Tonin.


Ob vprašanju o prioritetah Slovenije v prihodnje je Tonin izpostavil reševanje zdravstva, skrb za varnost in vzpostavljanje poslovnega modela, da se bo delo splačalo: »Ljudje so pridni, delavni. Če jim pustiš, da svoje naredijo, bodo tudi prihodki v proračun večji. To se je pokazalo v času naše vlade, ko smo davke zniževali, prihodki v proračun so se pa povečevali. Ker ljudje niso neumni, če jih preveč zateguješ, potem se znajdejo in kaj naredijo mimo računov,« je dejal Tonin.

Večina oddaje je bila sicer usmerjena v iskanje skupnih točk politike na desni sredini. »Formulo za uspeh desne sredine je smiselno iskati v predvolilni koaliciji z jasno programsko usmeritvijo. Tako bi volivci jasno vedeli, kam gre njihov glas,« je povedal Tonin. Ob kritiki vlade Roberta Goloba je ocenil, da takšna vlada lahko preživi zgolj v Sloveniji, v drugih državah pa ne. Pri nas namreč po njegovih besedah rezultati niso pomembni, ampak namesto tega šteje samo to, da ‘ni Janez Janša’. Navezal se je na prisotne v studiu in pozval: »Dolžnost nas, ki danes tukaj stojimo, je, da smo politično inovativni, da najdemo formulo, da pridemo do najmanj 20 poslancev. To bi omogočilo, da se pogovarjamo o drugačni desnosredinski vladi in o drugem predsedniku takšne vlade.«

Zamisel je v nadaljevanju podrobneje pojasnil: »Na nas tukaj je, ali bomo zbrali toliko modrosti, da bomo našli neko politično inovacijo, da pridemo do najmanj 20 poslancev. Najbolj smiselno bi bilo uporabiti Demosov model, da naredimo predvolilno koalicijo. Pri tem upoštevamo sistem, da tisti, ki je najmočnejši, da predsednika vlade. In imamo skupen cilj – spremembo oblasti, peljati Slovenijo v drugačno prihodnost, rešiti stvari, pri katerih Slovenija zaostaja. Če bo vsak gledal samo nase, bomo neuspešni in odvisni od samo enega igralca. Šele, ko bomo prišli prek 20 poslancev, bo situacija takšna, da ne Janša ne leva stran brez nas ne bo mogla sestaviti vlade. To bi pomenilo bistveno drugačen razvojni model in bistveno drugačno prihodnost. Imamo kar nekaj časa, da se o teh stvareh pogovorimo. Tukaj se bo pokazala naša modrost ali pa nesposobnost.«