Poslanska skupina NSi je pripravila paket sprememb petih zakonov, s katerimi se želi vzpostaviti mehanizme za preprečevanje nasilja v šolah ter omejiti zlorabe socialnih pomoči. Vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj je na novinarski konferenci poudaril: »Vrag je odnesel šalo, dejstvo je, da nasilja v šolah v Sloveniji nimamo pod nadzorom, šolniki pa so brez vzvoda za obvladovanje nasilja. Predlagane spremembe bi nasilneže postavile pred dejstvo, da ima njihovo obnašanje posledice, za razliko od danes, ko jim je posredno sporočeno, da jim nihče nič ne more.«
Uvodoma je tudi spomnil, da so Slovenijo v preteklih letih pretresli mnogi nasilni incidenti, tako v šolah ko tudi zunaj šol in izpostavil še incidente v Celju, Zrečah, Trbovljah in Mariboru. Opozoril pa je tudi na nedavni incident, ko je romski osnovnošolec pretepel in poškodoval svojega vrstnika.
Vlagamo zakon, ki bo zaščitil žrtve, nasilneže pa umaknil iz šole
»Skupni imenovalec je, da nasilnim učencem nihče v tej državi nič ne more. Nič jih ne odvrača od tega, da bi z nasiljem terorizirali sošolce, učitelje in nemalokrat tudi svoje starše. Naše rešitve so usmerjene v to, da se zaščiti žrtve, nasilneža nemudoma umakne in da se tudi nasilnežu pomaga,« je dejal Cigler Kralj in dodal: »Nasilnežu je treba dati jasen signal, da njegova pravica, da je v osnovni šoli, ne more in ne sme biti nad pravico ostalih sovrstnikov, da se izobražujejo v normalnih razmerah.«
Vodja poslanske skupine NSi je spomnil, da pristojno ministrstvo že nekaj časa obljublja rešitve, vendar ne ukrepa. »Tudi predsednik vlade obljublja rešitve, a jih ne prinese,« je bil kritičen Cigler Kralj in pojasnil, da imamo v NSi dovolj študij, akcijskih načrtov in pogovorov. »Treba se je odzvati z učinkovitimi ukrepi in potrebna je sprememba zakonodaje,« je bil jasen. Poudaril je tudi, da je sedaj skrajni čas, da se pred novim šolskim letom te zakonske spremembe tudi izvede.
Povzel je tudi izjavo ravnateljice strokovnega centra Planina Leonide Zalokar, da bo treba sprejeti dejstvo, da niso vsi otroci za osnovno šolo, saj ne dosegajo potrebnih kriterijev za vključitev v šolo. Ti otroci so po njeni oceni terapevtsko neodzivni in bi morali biti odstranjeni iz osnovnih šol in vključeni v posebne ustanove, kjer bi bili deležni posebne pomoči.
Cigler Kralj: Dovolj je teroriziranja lokalnega prebivalstva s strani posameznih Romov
Janez Cigler Kralj je predstavil tudi spremembe zakonov, ki gredo v smeri zmanjševaja zlorab socialnih pomoči. »Še posebej se je v nedavnem incidentu na osnovni šoli izrazilo tudi romsko nasilje, zato je o tem potrebno spregovoriti. Jasno je, da je integracija Romov v Sloveniji spodletela. Romi v Sloveniji uživajo dobro zaščito. Imajo vse iste pravice, kot ostali sodržavljani. Še več, občutek je, da imajo celo več pravic, da si jih kar vzamejo. Dejstvo pa je, da morajo iti s pravicami nujno z roko v roki tudi odgovornosti in temu v tem primeru žal ni tako,” je poudaril in dodal:
»Obstajajo posamezne skupine Romov, ki terorizirajo lokalno prebivalstvo. In tega je dovolj,« je povedal. Spomnil je, da je skupina županov že zbrala 35.000 podpisov za paket zakonodaje, kjer bi pristopili k tej problematiki in ki je povezana tudi s preprečevanjem nasilja v šolah. “Golobova vlada je ta paket zavrnila in rekla, da bo pripravila nove rešitve. Ampak teh rešitev ni,” je opozoril Cigler Kralj.
V nadaljevanju so navedene ključne rešitve iz predlogov NSi:
Zakon o osnovni šoli – ključne rešitve
O izbiri vzgojnega ukrepa in njegovem trajanju odloči ravnatelj.
Paket socialne zakonodaje – ključne rešitve
– Zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih
– Zakon o socialno varstvenih prejemkih
– Zakon o urejanju trga dela
– Zakon o voznikih
– če otrok ne obiskuje osnovne šole – otroški dodatek in socialna pomoč v materialni obliki za 3 mesece. CSD ima že sedaj diskrecijsko pravico, da družinske prejemke podeljuje v naravi (npr. v primeru alkoholizma, zasvojenosti, zanemarjanja otrok) (cilj: pridobitev vsaj osnovnošolske ravni izobrazbe).
– če otrok po zaključku osnovne šole ne nadaljuje izobraževanja (poklicna in srednja šola) – se otroški dodatek zniža za 33 % (cilj: spodbujanje staršev k dodatnemu izobraževanju otrok).
– če niso plačani računi za elektriko, komunala ipd. – socialna pomoč v materialni obliki za 3 mesece (cilj: namenska poraba socialne pomoči)
– hitrejši izbris iz evidence brezposelnih (cilj: omejitev možnosti zlorabe instituta pomoči za brezposelne)
– napotovanje zavoda na delovna mesta z zahtevano do dve stopnji nižjo izobrazbo (cilj: hitrejša aktivacija brezposelnih oseb),
– pogoj za vozniški izpit tudi izpolnjena osnovnošolska obveznost (obiskovanje osnovne šole 9 let) in končan vsaj 7. razred osnovne šole (cilj: povečevanje varnosti v cestnem prometu)