»Že nekaj časa spremljamo in zdaj res lahko z gotovostjo rečemo, da se vlada oziroma koalicija Roberta Goloba brutalno maščuje vsem tistim institucijam, ki jo kritizirajo,« je poslanec Nove Slovenije Jožef Horvat v oddaji 24 ur zvečer komentiral nenadno enostransko zmanjšanje proračunskih sredstev računskemu sodišču in državnemu svetu. Poudaril je, da so koalicijske utemeljitve o tem, da je bilo treba denar odvzeti, da bi ga lahko namenili Onkološkemu inštitutu v Ljubljani, nespodobne.
Instituciji sta trn v peti te vlade
Spomnil je na proteste kmetov, nedavno davčno zakonodajo in ureditev za normirane samostojne podjetnike, ‘sveto vojno’ proti zdravnikom, »v proračunu pa se vlada maščuje ustavnim institucijam, kot sta Računsko sodišče in Državni svet, ravno zaradi tega, ker so mestoma kritične do barabij, ki jih počenja ta vlada.« Naštel je nakup sodne stavbe na Litijski, 13.000 prenosnikov in negospodarno izplačilo Prešernove nagrade Svetlani Makarovič: »Vse to je evidentno, da sta računsko sodišče, pa tudi državni svet trn v peti te vlade.«
Poslanec Horvat je izpostavil kronologijo sprejemanja proračunskih dokumentov in poudaril, da na komisiji za nadzor javnih financ ni bilo omenjeno, da bi se zgodili kakršni koli posegi v finančni razrez računskega sodišča. Dobili smo zagotovilo, da so dokumenti usklajeni. »Amandma, ki je vzel finančno in sploh neodvisnost računskemu sodišču in državnemu svetu je priletel praktično ‘pet pred dvanajsto’, ne da bi za to vedela računsko sodišče ali državni svet, torej neusklajeno in enostransko.«
👉Golobova vlada najprej zavrže načrt investicij v zdravstvo, ki ga je pripravila prejšnja vlada.
👉Nato pa tik pred zdajci vzame denar ravno računskemu sodišču in državnemu svetu, češ da denar potrebuje ljubljanski onkološki inštitut. @jozefhorvat v #24urzvečer o posegih v… pic.twitter.com/LC6V7k0Ych— NSi (@NovaSlovenija) November 27, 2024
Demagogija glede preusmeritve denarja
»Najmanj nespodobno je govoriti, da zdaj ta denar moramo vzeti računskemu sodišču in državnemu svetu in dati za onkologijo v Ljubljani. To je najmanj nespodobno. Zakaj? Ko smo leta 2021, v prejšnji koaliciji sprejemali zakon, ki je za desetletje zagotovil dobri 2 milijardi evrov za naložbe v zdravstvu. Za leto 2025 smo predvideli 227 milijonov. Zanimivo, Golobova vlada je to zreducirala na 86 milijonov. Zdaj pa jemlje ustavno določenima institucijama,« je bil jasen Horvat.
Če je treba komu pomagati, so to onkološki bolniki, je dodal poslanec in izpostavil pričakovanje, »da bo vsak ta evro tudi racionalno porabljen, da ne bo tudi o tem računsko sodišče pisalo o malverzacijah ,ki jih je danes praktično vsak dan več.« Ne nasprotujemo torej temu, da gre denar onkološkemu inštitutu. Gre za način, na katerega se je vladna koalicija teh preusmeritev lotila, je poudaril Horvat in dodal: »Računsko sodišče ima svoj finančni načrt za naslednje leto, uskladilo ga je z vlado, poročalo o tem na komisiji za nadzor javnih financ v državnem zboru. In potem kar naenkrat prileti ta maščevalni amandma, ki jim vzame eno tretjino denarja. To je brutalno maščevanje, ki je tudi v popolnem nasprotju z odločbo ustavnega sodišča iz decembra 2020, ki govori, da mora državni zbor oziroma vlada zagotoviti finančno neodvisnost računskega sodišča.« Opozoril je na širše posledice tovrstnih posegov, ki so tvegane za nadzorstveno vlogo računskega sodišča: »Zdaj jih je dvakrat udarilo. Prvič na plačah, kar pomeni, da bomo mi v prihodnje dobili ne ravno vrhunske strokovnjake, ker na Računsko sodišče ne bodo kandidirali, drugič pa nimajo prostorov, ki jih po določenih metodologiji, določena metodologija zahteva. Na eni strani se jim jemlje plače, beri kadre, najboljše kadre, na drugi strani nimajo prostorov. To je maščevanje, in to vsak osnovnošolec razume.«