GOLJUFI V AGROŽIVILSKI VERIGI MORAJO DOČAKATI EPILOG IN BITI USTREZNO SANKCIONIRANI

DELI:
18.10.2024, NSi

Goljufive in zavajajoče prakse v agroživilski verigi podjetja v Evropski uniji vsako leto stanejo več milijard evrov. Vendar učinek takih praks presega gospodarske izgube. Goljufije v agroživilski verigi lahko ogrozijo javno zdravje, kakovost hrane in ugled, kar povzroči izgubo zaupanja potrošnikov in vseh deležnikov v prehranski verigi v podjetja in še posebej v sistem uradnega nadzora. V NSi smo zato zahtevali nujno sejo odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Poslanka NSi dr. Vida Čadonič Špelič je v uvodni razpravi opozorila na škodljive učinke goljufij, ki jih imajo le te na potrošnika. »Goljufije in zavajajoče prakse v agroživilski verigi so velik problem ne samo v Sloveniji, ampak tudi na ravni Evropske unije. Te prakse močno ogrožajo zdravje in denarnice potrošnikov ter ugled vseh, ki sodelujejo v prehranski verigi,« je dejala.

Poslanec Jožef Horvat pa se je v svojem izvajanju zavzel predvsem za varovanje zdravja potrošnikov in ustrezno sankcioniranje goljufov. »Nedopustno je, da vsi, ki nezakonito služijo na račun našega zdravja ostanejo nekaznovani. Potrebujemo spremembo zakonodaje in spremembo organiziranosti nadzora nad varno hrano, ki ni ne leva in ne desna. Goljufi morajo dočakati epilog in biti ustrezno sankcionirani!«

Seje se je udeležil tudi evropski poslanec in predsednik NSi Matej Tonin, ki je dodal, da je varnost hrane in potrošnika, ki jo zaužije, visoko na prioritetni lestvici prizadevanj poslanske skupine Evropske ljudske stranke v razpravah v Evropskem parlamentu. »Ponaredki hrane predstavljajo resno grožnjo prehranski varnosti v Evropski Uniji. Še posebej so zaskrbljujoči ponaredki medu – tako za ljudi, kot tudi za čebelarje. V poslanski skupini Evropske ljudske stranke se tega zavedamo in se bomo proti temu borili z vsemi razporožljivimi sredstvi,« je poudaril.

Ker je zdrava in kvalitetna hrana nima političnega vonja in okusa smo se poslanci koalicije in opozicije poenotili pri sklepih in jih soglasno sprejeli ter na ta način spodbudili vse deležnike na nacionalnem in evropskem nivoju za še bolj intenzivno borbo proti ponaredkom v prehrani.