GLEDAMO PRODUKTE NOVIH OBRAZOV, NEVEŠČIH POLITIČNE OBRTI

DELI:
17.12.2024, NSi


»To so zelo slabi izgovori,«
je predsednik Nove Slovenije Matej Tonin dejal v odziv na navedbe glede tega, da se nepravilnosti v Centru za varovanje pri Policiji kopičijo že leta, ne pa šele pod Golobovo vlado. »Če po teh zadevah, ki so bile predstavljene v Tarči, ne bo odšel direktor policije in pa notranji minister, potem smo čisto navadna banana republika. V vsaki normalni demokratični državi bi se tresla cela gora. Ne samo, da bi odšel notranji minister, po nekaterih državah bi odšel celo predsednik vlade. Pri nas pa, kot da se ni nič zgodilo,« je še pojasnil Tonin v oddaji Pogovor z opozicijo na TV Slovenija.

Težave v policiji in sodstvu
Tonin je posebej opozoril, da zaupa policiji, ne pa njenemu vodstvu: »Prepričan sem, da je v slovenski policiji ogromno dobrih, srčnih, predanih policistov, ki svoje delo kakovostno opravljajo. Je pa najverjetneje tudi njim težko opazovati to skorumpirano in slabo vodstvo, ki na neki način jemlje verodostojnost policiji.«

Ocenil je tudi, da se s težavami sooča sodstvo, edina veja oblasti, ki ni doživela resne tranzicije po prelomu leta ’90: »Imamo ogromno sodnikov, ki služijo predvsem svojim nadrejenim, ne pa zakonu in ustavi, zato se čudim, da nekateri na te stvari zgolj opozarjajo in se nad tem čudijo. Mislim, da smo kot politiki dolžni ukrepati. Sprememba je potrebna pri sestavi sodnega sveta in pri načinu odločanja. Tukaj je bila v preteklih letih podana pobuda, ki jo je podpirala tudi Nova Slovenija, da bi sodni svet imenovali tako, da bi bili potrebni tudi glasovi opozicije. S tem bi vzpostavili širše družbeno soglasje in s tem prišli tudi do kakovostnejših sodnikov, kar bi na dolgi rok pomenilo boljše sodstvo.«

Pravilo močnejšega nevarno za demokracijo
»Pravila, poslovnik, zakon, ustava, to je vse skupaj mati demokracije, če se v demokraciji enkrat pravila, parlamentarna praksa, ne spoštujejo več, potem velja enostavno pravilo močnejšega. Sedanja predsednica parlamenta uvaja pravilo močnejšega, to je pa v demokraciji skrajno nevarno,« je Tonin utemeljil že dalj časa trajajoča opozorila glede dela predsednica Državnega zbora Urške Klakočar Zupančič. »Najprej smo opozarjali z besedami, potem tudi s konkretnimi pravnimi sredstvi, ko ti ne ostane nič drugega, potem je edina stvar še, da predlagaš njeno razrešitev. Ker za demokracijo je ključno, da pravila veljajo za vse enako,« je bil jasen predsednik NSi.

Peti nov obraz lahko preprečimo
Predsednik NSi, tretje najmočnejše politične sile v parlamentu, je poudaril tudi, da pri predsedniku vlade Robertu Golobu pogreša nekoliko več vizije, namesto tega ima veliko težav s samim sabo, s svojo vlado, »kar pa je vedno končni produkt, rezultat novih obrazov, ki so nevešči politične obrti.« Zato si je treba prizadevati, da se prepreči nadaljevanje fenomena novih obrazov. Petega lahko prepreči povezovanje desne sredine v politično koalicijo, ki bi bila sposobna iti prek 20 poslancev in s tem vzpostaviti možnost za drugačno desnosredinsko vlado, ki se bo osredotočala na prihodnost in ki se bo resno ukvarjala z izzivi, ki čakajo Slovenijo, je svojo idejo ponovil Tonin in dodal: »Zato je zame edina opcija, da naredimo vse, kar je v naši moči, da zgradimo kandidata, ki bo sposoben oblikovati novo vlado po naslednjih volitvah.« Če bomo stavili samo na enega kandidata za predsednika vlade na desni strani, bo to zagotovo pomenilo peti obraz tudi po naslednjih volitvah: »Samo en kandidat sproži veliko mobilizacijo na levi strani in ta mobilizacija enostavno pripelje do tega, da niso pomembni izidi leve vlade, da vsaka leva vlada lahko brez večjih težav odnese in se osredotočajo samo na to, da ne bo Janez Janša.«

Alternativa obstoječi oblasti že obstaja, ena je NSi, glasnica normalnosti
Predsednik NSi je poudaril, da alternativa obstoječi oblasti že danes obstaja, ena izmed njih je tudi Nova Slovenija: »Bistveno je, da po naslednjih volitvah dobimo stranke, ki bodo vešče politične obrti in ki bodo znale spreminjati stvari v državi, kar pomeni, da bo nujno treba znižati davke. Da bo nujno treba začeti spravljati v red naš zdravstveni sistem, tako da bodo pacienti prišli do zdravnikov takrat, ko bo to potrebno, in ne nazadnje, da se bodo ljudje počutili varne v tej naši državi. Slovenke in Slovenci so skromni, ne zahtevajo veliko, terjajo pa, da imamo učinkovito vlado, ki bo lahko njihove želje tudi uresničevala.«

Predsednik NSi je prepričan, da Nova Slovenija dela dobro, »delamo tisto, kar od nas pričakujejo ljudje, predvsem pa smo glasnik normalnosti, glasnik zdravega razuma.« Tako bo stranka vselej odzvala, ko bosta Slovenija ali Evropa zašli v napačno smer, kot se je to že zgodilo ob tem, da sta se »prepustili prebujenski (woke) ideologiji ali nekim drugim ideologijam.«

Vladne reforme so ostale pri obljubah
Neučinkovitost sedanje slovenske vlade se kaže tudi pri črpanju evropskih sredstev, je dejal Tonin in pojasnil: »Zaradi zaostalih reform so ogrožene tudi evropske milijarde, kar se mi zdi izrazito neodgovorno. Evropska sredstva, ki so po covidni krizi na razpolago za to, da bi okrepili našo družbo, da bi zgradili boljšo državo, enostavno ostajajo neporabljena zaradi tega, ker Slovenija, zlasti njena vlada, ne opravi svoje domače naloge.«

Plačna reforma je za zdaj na papirju, čas bo pokazal, ali bo zaživela tudi v resničnosti, je Tonin komentiral visokoleteče napovedi prenove plačnega sistema v javnem sektorju: »Spomnim se tudi Virantove plačne reforme, ki je bila prav tako opevana, pa je na koncu prispevala k temu, da je tista vlada padla. Na koncu koncev lahko rečem samo to, da je pri vsaki plačni reformi veliko nezadovoljnih, veliko interesov ostane tudi neupoštevanih. Na tej točki je treba vendarle priznati vladi, da je naredila neki korak naprej. Bo pa čas pokazal, ali bo to imelo konkretne rezultate pri večji učinkovitosti in pa boljši storilnosti javnega sektorja.«

Za ustavne spremembe je prepozno
Nova Slovenija je na začetku tega mandata predlagala šest ustavnih sprememb, šest pobud, bilo je več kot dve leti časa, da bi ustrezno ukrepali. »Ta vladna koalicija ni bila ne sposobna ne voljna ne željna in ob koncu tega leta smo prišli do točke, da ni več časa za ustavne spremembe,« je predsednik NSi še komentiral nedavno nenadno potezo največje vladne stranke, ki se je dobro leto pred volitvami odločila spreminjati volilno zakonodajo. Zaradi tega, da ne bomo kakor koli slepomišili, je Nova Slovenija jasno povedala, da je v tem mandatu čas potekel in v tem mandatu mi ne bomo podprli nobenih ustavnih sprememb več. Jih bomo pa seveda z veseljem realizirali v naslednjem mandatu, je zaključil Tonin.