Vodja poslanske skupine Nove Slovenije Janez Cigler Kralj je bil gost soočenja vodij poslanskih skupin na N1. Beseda je tekla o očitkih glede vodenja ministrstva za notranje zadeve in Policije, o delu v parlamentu, predvsem pa o delu predsednice Urške Klakočar Zupančič ter o načrtih vlade Roberta Goloba, da obdavči nepremičnine.
Ni čas za vročo čokolado, čas je za odstop
“Glavni očitek ministru je, da ni reagiral takrat, ko bi moral,” je Cigler Kralj povzel očitke iz interpelacije proti notranjemu ministru Boštjanu Poklukarju. S tem je pojasnil neodzivnost ob opozorilih specializirane državne tožilke, da uhajajo informacije o njenem zasebnem življenju, ob tem pa spomnil na navedbe predsednika vlade, ki je prav tako podvomil o varnosti podatkov znotraj Centra za varovanje in zaščito. “Komu naj še državljani zaupajo? On se počuti varno, ker ima varovanje. Kaj pa ostali, ki varovanja nimajo? Kako naj vemo, ali nam morda kdo prisluškuje in kam grejo ti podatki?” se je vprašal vodja poslanske skupine NSi in dodal: “Ministru smo že večkrat povedali, da ni čas za vročo čokolado, ampak za odstop.” Oditi mora minister, vodstvo CVZ-ja in direktor Policije, je bil jasen Cigler Kralj.
Moralna oporečnost
Urška Klakočar Zupančič ne loči svoje osebnosti od funkcije, ki jo opravlja, “če to pomešaš, pride ven neužiten zos oziroma mineštra.” Ne odredi se parlamentarna preiskava o energetiki in s tem ščiti predsednika vlade, ki se skriva pred parlamentom, v imenu etičnega kodeksa skuša procesirati posamezne poslance opozicije in podobno. “Mi kot opozicija imamo dolžnost, da opozarjamo na to. Ona je prva med enakimi in če si predsednik državnega zbora, je tvoja naloga, da ščitiš poslance. Opozicija se namesto tega omejuje opozicija, žali …,” je povedal Cigler Kralj in za primer navedel nedavni napad predsednice na enega od poslancev NSi Aleksandra Reberška, “to je bil frontalni napad, osebna žalitev, diskreditacija, česa takega si na taki funkciji ne smeš privoščiti.” Ko jo kot vodja poslanske skupine pozivamo, naj poskrbi, da bodo člani vlade prihajali v parlament, odgovarjali na poslanska vprašanja …
“Mi na predsednico parlamenta gledamo kot nekompetentno in moralno, etično neprimerno, da presoja o tem, kdo je kršitelj in kdo ne, glede na to, da ima sama nabran cel dosje domnevnih kršitev,” je bil jasen Cigler Kralj in tako pojasnil, zakaj do nadaljnjega ne bo sodeloval pri obravnavi domnevnih kršitev etičnega kodeksa pri nekaterih poslancih.
📍O kršitvah etičnega kodeksa v parlamentu ne more presojati moralno oporečen človek, kot je predsednica Klakočar Zupančič, ki ima tudi sama že cel dosje domnevnih kršitev.@jciglerkralj za @n1slovenija
Celoten pogovor: https://t.co/ibRIP37uoc pic.twitter.com/RkzdYdmzls
— NSi (@NovaSlovenija) December 21, 2024
Nepremičninski davek davčna optimizacija za najpremožnejše
S konceptom nepremičninskega davka, ki ga načrtuje vlada, je veliko narobe, je poudaril Cigler Kralj in spomnil, da so najprej so govorili, da se bo nadomestilo nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča. Po novem naj bi pa poleg NUSZ plačevali še davek na nepremičnine, torej “dva davka namesto enega!” Kaj pove predstavljeni koncept? Vodja poslancev NSi je bil neposreden: “S tem pristopom si levi ‘establishment’, ki so lastniki večjih nepremičnin, dela polje za to, da se bodo krasno davčno optimizirali. Preselili se bodo v prvi, manjšo nepremičnino in bo vila za več kot milijon evrov ostala neobdavčena.” Cigler Kralj je ob tem nanizal nekaj drugačnih in razumnejših rešitev, ki bi privedle do ciljev, ki si jih zastavlja trenutna vlada: “Stanovanjski trg sprostiš tako, da znižaš davek na dolgotrajni najem, kar smo mi naredili, tu so še druge spodbude ljudi k dajanju v najem, med drugim s spodbudami pri stanovanjski gradnji, dostopnosti zemljišč …”