Evropski poslanec Matej Tonin je bil na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu zelo kritičen do zelenega prehoda Evropske unije, ki temelji na ideološki politiki prejšnjega mandata.
Za tehnološko nevtralnost in tehnološke rešitve
Tonin je v svojem govoru podvomil o učinkovitosti dosedanjih zelenih politik in o doseganju zastavljenih ciljev.
“Cilj zelenega prehoda je bil zmanjšati emisije CO2. Toda – ali smo to dosegli? Ne, nismo,” je bil jasen Tonin. Poudaril je, da pričakovanja niso bila izpolnjena. Nasprotno, po EU so pustila katastrofalne posledice.
Timmermansov zeleni prehod je bila ideološka kampanja, ki ni prinesla rezultatov. Dobili smo višje cene elektrike, obupane kmete in pešajoče gospodarstvo. Čas je, da to priznamo in spremenimo smer.#EU lahko reši planet, če postane svetovni prvak v razvoju, ne v regulaciji in… pic.twitter.com/2RCFETVogS
— Matej Tonin (@MatejTonin) December 19, 2024
Zeleni prehod, ki ga je vodil prejšnji komisar Timmermans, je opisal kot “politično in ideološko kampanjo, ki ni prinesla rezultatov”. Zatrdil je, da so bili kljub znatnim naložbam v obnovljive zelene vire energije, ki jih merimo v milijardah evrov, konkretni rezultati razočaranje.
Zaradi zgrešene zelene ideologije imamo danes samo več regulacije, višje cene energije, izmučene kmete in propadajočo avtomobilsko industrijo, je bil jasen Tonin.
Poziv novi Evropski komisiji
Tonin je podal neposreden poziv novi podpredsednici Evropske komisije Teresi Ribera z očitkom: “Neverjetno je, da vztrajate pri zeleni tranziciji, ki poglablja evropsko odvisnost in uničuje gospodarstvo.”
Toninovo stališče je jasno: “Evropa ne more ‘rešiti planeta s samouničenjem’; lahko pa ga s tehnološkim razvojem.” Pri tem je Tonin poudaril, da bomo za čisto in stabilno energijo potrebovali (tudi) razvoj jedrskih elektrarn, za izmučene kmete pa bo primarno treba zmanjšati birokracijo.
Avtomobilska industrija
Pri sklicevanju na avtomobilsko industrijo je evropski poslanec Tonin poudaril vodilno vlogo Evrope pri proizvodnji bencinskih in dizelskih motorjev. Ob tem je pozval k umiku prepovedi proizvodnje motorjev z notranjim izgorevanjem po letu 2035.
“Razveljavimo prepoved proizvodnje po letu 2035 in omogočimo svetu, da izkoristi prednosti visoko kakovostnih vozil,« je pozval Tonin in dodal, da so lahko tehnološke inovacije ključ do reševanja planeta.
Potrebujemo novo, razumno vizijo
Toninovo sporočilo služi kot poziv k ponovnemu razmisleku o strategijah okoljske politike Evropske unije. Osredotoča se na pristop, ki daje prednost inovacijam, tehnološki nevtralnosti in konkurenčnosti namesto zgolj uvajanju omejevalnih predpisov.
Prepis govora je na voljo TUKAJ.