MOJCA TRNOVEC NA POSLOVNEM ZAJTRKU: POTRPLJENJE JE BOŽJA MAST

DELI:
13.12.2024, NSi


Gostja adventnega zajtrka Gospodarskega kluba NSi je bila Mojca Trnovec, lastnica gostilne Mihovec. Je tudi prejemnica laskavega priznanja za obrtnika leta 2018, pohvali se lahko tudi z nazivom šefinja tradicije 2021. Z malih ekranov jo poznajo predvsem ljubitelji kuharske oddaje Mali šef. V pogovoru s predsednikom gospodarskega kluba Petrom Žmakom sta udeležencem približala razmere v gostinstvu in podjetništvu.

Z gostinstvom od malih nog
Spregovorila je o tem, da ji je gostinsko delo položeno v zibelko: »Sploh nisem razmišljala o čem drugem kot o srednji gostinski šoli.« Tako, kot je sama rasla s tem, so z gostilniškim delo rasli njeni otroci.

Ima izjemno strast do vina. Prav prek te je ponazorila, kako se gostinska panoga spreminja skozi čas: »Še danes vidim, kako so vpeli sod, da so vino prečrpali v zgornji štuk. Tega danes ni več. Danes vinar pripelje buteljko, zapečateno vino, in tako, kot ga vinar da noter, tako ga ponudiš naprej gostu.«


Kulinarika skozi čas
Nadaljevala je z odnosom ljudi do hrane in kulinarike. »Kulinarika je z leti postala povezana z nekim dogodkom, zgodbo, doživetjem, ki ga gost pričakuje ali pa tudi zahteva, ko gre v gostilno.« Včasih ni bilo tako. Kljub razlikam pa so nekoč in danes mnoge stvari sorodne: »Če pomislim na krožnike svoje stare mame, ob kateri sem jaz gor zrasla, je to danes čisto druga zgodba. Ampak ne veliko razlike, kar se tiče samih surovin in tiste osnovne priprave. Vse namreč izhajajo iz ene tradicionalne hiše. In tudi danes se vse vrača k prvinskim okusom.«

Poudarila je pomen poznavanja pričakovanj gostov. »Kako gosta izobraziti? Recimo pri nas so bili včasih gostje navajeni: biti mora velika porcija. In mogoče ta isti gost, ki ga ni bilo 20 let v hiši, se bo danes vrnil nazaj in bo nezadovoljen. Na tej točki se moraš t vprašati, ali se boš prilagodil njim ali boš šel svojo pot naprej oziroma si boš izbral publiko glede na to, kakšno vizijo imaš v svoji glavi.« V zvezi s tem je še dejala: »Ne moreš biti tista muha enodnevnica, modna muha. Ko boš le to – misliš, da bo uspelo?«

Žmak in Trnovec nista zaobšla prazničnega vzdušja: »Za praznike smo bili zmeraj skromni. To, kar se dogaja zadnjih 15 let, tega mi doma nismo doživljali.«

Družinske vezi v poslovnem svetu
Mihovec ni samo gostilna, je tudi kmetija, izdelke prodajajo na tržnici. Ob obilici dela je Trnovec pripomnila, da je potrpljenje božja mast: »Med delavci je hitro lahko prepir in se mi zdi, da je dobro, da imaš ta občutek, kdaj moraš stopiti kakšen korak nazaj.«

Z zanosom je pripovedovala o družinskih odnosih v poslovnem svetu ter o prenosu znanja skozi generacije, pa tudi o razlikah med njimi: »Vsi smo vpeti v delo. Moj brat z otroki v kmetijstvo, jaz v gostilni imam še mlajšo sestro. Je pa to malo mlajša generacija, ki malo drugače razmišlja. Ampak še zmeraj smo vsi eno, ko je treba delati v gostilni.«

Čeprav je v posel vpeta vsa družina, ne gre brez zunanje pomoči, ki pa jo je izjemno težko najti, a ljudje radi pridejo delat, je zadovoljna Trnovec. Opozorila je tudi na nekatere neživljenjske ukrepe Golobove vlade, kot je pravica do odklopa, ki je v gostinstvu težko izvedljiva, ali pa beleženje delovnega časa. Na tovrstne odklone Trnovec tudi sama opozarja v okviru stanovske obrtne zbornice.