»Več kot 50 % ljudi ima občutek, da Slovenija ni varna država oziroma se v tej državi ne počuti varno. In kdo je za to kriv? Za to je kriv minister, in tudi direktor policije,« je bila jasna poslanka Nove Slovenije Vida Čadonič Špelič v oddaji Politično s Tanjo Gobec. Med drugim je opozorila na utemeljenost očitkov iz interpelacije NSi proti notranjemu ministru Boštjanu Poklukarju. Poudarila je tudi, da bi morali biti politiki zgled spoštovanja nadzornih ustanov in državnih organov, med temi politiki pa da gotovo ni predsednika vlade Roberta Goloba.
Utemeljeni očitki
Ravno ta zadnji dogodki so pokazali, kako smo imeli prav, da smo opozorili na ne delo policije, je navedla poslanka Čadonič Špelič in ponazorila: »Ste videli, kako okruten umor se je zgodil sredi Ljubljane? Kaj, če bi bila žrtev tožilka, ki je niso varovali? Ste videli, kaj vse so imeli ti kriminalci spravljeno v stanovanjih? A mislite da so oni v Sloveniji par dni? Oni so v Sloveniji najbrž zelo dolgo. Torej smo bili izpostavljeni nevarnosti, tožilka je bila izpostavljena nevarnosti. Če bi bili res tako zelo dobri, bi prej vse to odkrili, ne da se je moral zgoditi umor pa da se je potem pravzaprav tudi policija spravila na delo.«
Zakaj se je moral zgoditi umor, da je policija reagirala? V naši državi je bil na prostosti – in to ne par dni – človek, za katerega je bila razpisana tiralica.
🎥@SpelicVida v oddaji #Politično o tem, da razvoj dogodkov po mafijski likvidaciji kaže na to, kako prav ima NSi, ko… pic.twitter.com/C1XMwGkdhP
— NSi (@NovaSlovenija) December 9, 2024
Politiki bi morali stopiti korak nazaj
Mislim, da se vsi strinjamo, da politiki s svojimi izjavami grejo predaleč in s temi izjavami dejansko kažejo, da oni ne spoštujejo nadzornih organov in njihovih funkcij, kako jih naj potem spoštujejo ljudje, se je poslanka ozrla čez zadnja ravnanja vidnejših politikov. Posebej je izpostavila nesprejemljivo držo premierja Goloba: »Imenovanje procesa pred Komisijo za preprečevanje korupcije za farso ne more biti v ponos ne predsedniku vlade ne celi koaliciji. Jaz mislim, da so šli politiki predaleč. Moramo vsi stopiti en korak nazaj in najprej s svojim zgledom in z izjavami izkazati spoštovanje vsem nadzornim funkcijam. Takrat bodo te institucije lahko tudi neodvisno delale.«
Čadonič Špelič je svoje trditve v nadaljevanju tudi podrobneje utemeljila: »Žalostno je, da ravno politik, ki je dobil volitve z obljubo, da bo delal drugače kot prejšnja vlada, da bo spoštoval pravno državo, imenuje postopke kot farsa in celo pošilja svojega odvetnika razlagat, namesto da bi sam kot izvoljen in kot odgovoren, da institucije delujejo, prišel najprej pred preiskovalno komisijo v državni zbor, pred KPK in na sodišče. Mar je farsa tudi to, da je policija, ki jo je on mimogrede najprej oštel, dala ovadbo, da je državno tožilstvo usmerjalo delo policije, ko so dali ovadbo proti predsedniku vlade?«
Težav se ne rešuje na ulici
»Če bi rekli, da je v sodstvu vse v redu, bi bili nerealni. Tisti, ki iščejo pravico v sodstvu, je dostikrat ne dobijo. Zakaj? Zaradi tega, ker dela sodstvo prepočasi, dela velike napake, pogosto proceduralne, to se pravi sodni procesi se vlečejo, ne glede na to, da imamo kar lepo število sodnikov. Torej tudi sodstvo se bo moralo pogledati vase in se truditi, da se izboljša. Predvsem, da je učinkovito. Vendar jaz mislim, da se nobena težava ne reši na ulici. Tako se ne bo tudi ta,« je zadnje proteste proti sodnim postopkom komentirala poslanka. Povedala je tudi, da se v Novi Sloveniji zavedamo problema delovanja sodstva, zato smo prvi v tem mandatu predlagali, da je treba spremeniti imenovanje in delo sodnega sveta, ki dela nabor in predlaga v imenovanje sodnike.
Vladne samohvale, ki jih ljudje ne občutijo
Ta vlada dela dobro, pravi koalicija, ljudje pa tega ne čutijo v svojem življenju in tudi ne v svojih žepih, je vladnim samohvalam oponirala poslanka Čadonič Špelič. Dodala je: »Jaz mislim, da je zadnji čas, da vlada začne delati konkretne stvari in v tem primeru pričakujemo, da bo uslišala naš predlog in zamenjala ministra za notranje zadeve in tudi direktorja policije, ki je imenovan na to mesto na podlagi nezakonitega sklepa.«