KNJF ZA POSPEŠITEV ZAČRTANIH NALOŽB V ZDRAVSTVU

DELI:
07.11.2024, NSi

Komisija za nadzor javnih financ pod vodstvom poslanca NSi Jerneja Vrtovca ministrstvo za zdravje poziva, naj nadaljuje izvajanje začrtanih naložb v zdravstvu. Hkrati poziva računsko sodišče in protikorupcijsko komisijo, naj prednostno obravnavata sume oškodovanja javnih sredstev pri teh naložbah.

Zaostanki, zaustavitve, podražitve … na škodo bolnikov
S tema sklepoma je KNJF zaključila sejo na pobudo Nove Slovenije. Njeni poslanci so v razpravi opozorili na nedopustne zamude pri projektih Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana in Univerzitetnega kliničnega centra Maribor ter Splošne bolnišnice Celje. Zaradi zamud se projekti dražijo na škodo davkoplačevalcev, pojavljajo se sumi korupcijskih tveganj, predvsem pa so zaradi vsega tega na slabšem bolniki in medicinsko osebje.

»Največja škoda se dogaja s tem, ko se ne dogaja nič,« je bil jasen Vrtovec. Kot primer nedopustnega zaustavljanja projektov navedel onkološki oddelek UKC Maribor ter infekcijske klinike UKC Ljubljana: »Nedopustno je, da se onkološki bolniki v Mariboru še vedno zdravijo v nemogočih razmerah, sredi gradbišča. Nerazumljivo je, da Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu ni v zastavljenih rokih razrešil vseh nesoglasij. Tudi gradnja infekcijske klinike v UKC Ljubljana zamuja. Če klinika ne bo preseljena do avgusta 2026, država ne bo mogla črpati 70 milijonov nepovratnih sredstev NOO. Kaj se čaka?«

Sumi oškodovanja javnega denarja in korupcijska tveganja
»Pristojne institucije pozivamo, da raziščejo projekte v zdravstvu, za katere javnost zaznava, da se dogajajo nepravilnosti,«
je dodal poslanec Jožef Horvat. Spomnil je na ukrepe vlade, v kateri je bila NSi, ki je posebej predvidela sredstva za naložbe v zdravstvu: »Nerazumljivo je, da Golobova vlada znižuje sredstva za investicije v zdravstvu, ki jih je zagotovila naša vlada v Zakonu o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v slovensko zdravstvo med letoma 2021 in 2031.«

Poslanec Janez Žakelj je opozoril na korupcijska tveganja pri večjih naložbah v zdravstvu, ne le pri gradbenih projektih, ampak tudi pri nabavi medicinske opreme in pripomočkov: »Do neke mere je razumljivo, da se naložbe podražijo. Težko pa je razumeti, da se cene v krajšem obdobju celo podvojijo.«

Neodzivnost pristojnih v škodo ljudi
K streznitvi pristojnih je v razpravi pozval poslanec Aleksander Reberšek: »Zaradi neaktivnosti pristojnih ljudje umirajo. Se tega zavedate? Kaj za vraga počnete na ministrstvu?«

Reberšek je še opozoril na to, da se želi odgovornost za zaostanke pri gradnji onkološkega oddelka UKC Maribor pripisati stanovalcem bližnje Masarykove ulice: »To seveda ni res. Oni želijo samo pošteno plačilo.« Kot prikaz neodzivnosti ministrstva za zdravje je navedel tudi akcijo onkoloških bolnic, ki sta sami začeli zbirati denar za odkup omenjenih stanovanj. Opozoril je na razširjenost in ukoreninjenost korupcije v zdravstvu: »Jaz točno vem, da vi veste, da korupcija je prisotna, samo delate se, da tega ne veste. Mi vemo, da vi veste, da mi vemo.« Ob tem je spomnil na ukrepe prejšnje vlade, ki bi omejili korupcijo v zdravstvu, med drugimi zakon o referenčnih cenah v zdravstvu, »za katerega se je stroka strinjala, da bo zmanjšal korupcijo pri nabavah medicinskih pripomočkov in opreme, pa ga je sedanja koalicija razveljavila takoj, ko je prišla na oblast.«

»Ljudje ne potrebujejo preglednic čakalnih dob, ampak dostop do storitev takoj, ko jih potrebujejo. Potrebujejo moderne prostore, ne pa zdravljenja v gradbišču. Naš zdravstveni sistem je odličen – ampak samo za zdrave ljudi in tiste, ki bogatijo na račun preprodaje opreme in političnih dogovorov,« je bil jasen Reberšek.