PLENARNO ZASEDANJE EVROPSKEGA PARLAMENTA: MIGRACIJE, KONKURENČNOST AVTOMOBILSKE INDUSTRIJE, VERSKA NESTRPNOST

DELI:
11.10.2024, NSi

Na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu, ki je potekalo ta teden, so poslanci razpravljali o ključnih vprašanjih za prihodnost EU, vključno z varnostjo, človekovimi pravicami in gospodarskim razvojem.

Obeležitev obletnice terorističnih napadov in poudarek na varnosti

Zasedanje je odprla predsednica parlamenta Roberta Metsola, ki je obeležila prvo obletnico terorističnih napadov Hamasa v Izraelu ter poudarila pomen varnosti in solidarnosti v tej regiji. Poslanci so obravnavali tudi podnebne razmere in naravne nesreče, kot so gozdni požari in poplave, ter izpostavili naraščajoče skrbi zaradi migrantske krize, ki bi lahko privedla do ponovnega uvajanja nadzora na notranjih mejah in ogrozila stabilnost schengenskega območja.

Matej Tonin: Prepoved prodaje vozil na notranje izgorevanje bi bila napaka

V razpravi je evropski poslanec Matej Tonin posebej opozoril na izzive v avtomobilski industriji, ki se sooča s krizo. Ostro je nasprotoval prepovedi prodaje novih vozil z notranjim izgorevanjem po letu 2035 in dejal: “ne potrebujemo novih prepovedi in samokaznovanja evropske avtomobilske industrije. Potrebujemo inovacije, ne omejevanja.” Dodal je, da bi bila popolna prepoved prodaje bencinskih in dizelskih vozil po letu 2035 velika napaka, saj Evropa kot tehnološka velesila v avtomobilskem sektorju ne sme zaostajati za svetovnimi konkurenti. Tonin je opozoril, da bi takšna odločitev lahko povzročila zaprtje številnih tovarn in množično izgubo delovnih mest, kar bi imelo verižno reakcijo v celotni industriji.

Pismo Evropski komisiji za zaščito avtomobilske industrije

V sklopu te pobude je skupaj z drugimi evropskimi poslanci poslal pismo Evropski komisiji, v katerem je izpostavil potrebo po ohranitvi konkurenčnosti evropske avtomobilske industrije. Pismo, ki citira opozorila Evropskega združenja proizvajalcev avtomobilov (ACEA), izraža zaskrbljenost glede zmožnosti industrije za dosego emisijskih ciljev do leta 2025 zaradi počasnega prehoda na električna vozila. Evropski poslanci v pismu pozivajo k odpravi prepovedi in večji podpori inovacijam, da bi zaščitili proizvodnjo in delovna mesta.

Celoten govor Mateja Tonina lahko poslušate TUKAJ.

Naraščajoča verska nestrpnost v Evropi

Evropski poslanci so se ta teden dotaknili tudi pereče teme naraščajoče verske nestrpnosti v Evropi. Matej Tonin je opozoril na porast napadov na verske skupnosti, zlasti kristjane. V Franciji je bilo lani več kot 1000 napadov na sakralne objekte, med njimi tudi požigi cerkva in uničevanje kulturne dediščine. Od leta 2020 je bilo uničenih 39 cerkva. »To so več kot le vandalizmi, gre za odraz naraščajoče nestrpnosti do krščanskih vrednot in naše evropske dediščine,« je dejal Tonin in poudaril, da moramo proti takim dejanjem odločno ukrepati ter spodbujati strpnost, sodelovanje in spoštovanje.

Spodbujanje miru in svobode veroizpovedi

Tonin je poudaril, da moramo zavrniti vsakršno obliko sovraštva in nestrpnosti ter spodbujati mir, medsebojno razumevanje in spoštovanje. »le z zavzemanjem za svobodo veroizpovedi in mir bomo lahko ohranili temeljne vrednote demokracije in varnosti za vse državljane,« je zaključil.

Sopodpis pisma o predsedniških volitvah v Venezueli

Poleg tega je evropski poslanec Tonin ta teden sopodpisal tudi pismo visokemu predstavniku EU Josepu Borrellu glede dogajanja po predsedniških volitvah v Venezueli. Poslanci so v pismu izrazili podporo venezuelski demokraciji in priznali Edmunda Gonzáleza Urrutio kot legitimno izvoljenega predsednika.