KOALICIJA SE IZOGIBA KONKRETNIM UKREPOM ZA REŠEVANJE ROMSKE PROBLEMATIKE

DELI:
05.09.2024, NSi

Na izredni seji državnega zbora je poslanka NSi dr. Vida Čadonič Špelič uvodoma opozorila, da težave, s katerimi se soočajo prebivalci jugovzhodne Slovenije, niso politične, temveč strokovne. Posebej je izpostavila problem revščine in kriminala, pri čemer je poudarila, da je slednjega žal največ med Romi.

Čadonič Špelič je dodala, da po več desetletjih govora o človekovih pravicah in razdeljevanju socialnih transferjev čas terja odgovornost in obveznosti. Poslanka je izrazila razočaranje nad neučinkovitostjo trenutnih ukrepov in pomanjkanjem konkretnih rešitev ter poudarila, da so prebivalci JV Slovenije zaradi naraščajočega nasilja in kriminala vse bolj razočarani in jezni.

Spomnila je na prizadevanja županov tega območja, ki so skupaj s strokovnjaki, Romi in nevladniki pripravili zakonske predloge za izboljšanje situacije. Žal pa teh predlogov vlada ni resno obravnavala. Namesto ukrepov, ki bi naslovili resnične težave, je koalicija predlagala rešitve, ki so se osredotočile na občinske proračune in povečanje sredstev za nevladne organizacije, brez konkretnih obveznosti za Rome.

»Kako naj se nekdo integrira v družbo, če ne hodi v šolo, če je nepismen in se ukvarja s kriminalom?« je vprašala poslanka in dodala, da večinsko prebivalstvo ne bo sprejelo takšnega načina življenja.

V NSi so zato vložili paket šestih zakonov, ki vključujejo konkretne rešitve, kot je odstranitev nasilnih učencev iz razredov in izplačevanje otroških dodatkov v materialnih dobrinah za starše, ki ne pošiljajo svojih otrok v šolo. »Temu pravite prisila, mi pa rešitev,« je dejala Čadonič Špelič s poudarkom, da gre za zaščito otrok pred neodgovornimi starši, ki jih vodijo v kriminal in jim kradejo prihodnost.

Poslanka je zaključila s pozivom koaliciji, naj resno obravnava problematiko v JV Sloveniji, saj prebivalci tega območja zahtevajo konkretne ukrepe, ne pa praznih obljub. »Naslednjo priložnost boste imeli ob obravnavi paketa NSi zakonov,« je zaključila in dodala, da morajo poslanci ugotoviti, ali so resnično predstavniki ljudstva.