DAVKOPLAČEVALCI NE SMEJO NOSITI BREMENA PRETEKLIH NAPAK POLITIKE

DELI:
23.12.2022, NSi
Jernej Vrtovec, portret Foto: Robert Balen

»V vašem prispevku ste omenili vzporednico med bančno luknjo in dokapitalizacijo HSE-ja. Tista bančna luknja in sanacija bančnega sistema sta imeli velike posledice na razumevanje, kako deluje bančni sistem. Zdaj se pa zdi, da gredo velike vsote denarja – 800 milijonov za državna poroštva in 500 milijonov evrov za dokaptializacijo HSE – preprosto mimo,« je bil oddaji Tarča jasen poslanec NSi Jernej Vrtovec.

Opozoril je tudi na nedelujoč poslovni model slovenskih elektroenergetskih podjetij. »Ta, ki ga imamo, ne deluje. Poslovni model prodaje električne energije vnaprej, ko se 50 odstotkov proizvedene energije proda že eno leto vnaprej, ne deluje več. Če je deloval v času stabilnih cen električne energije, sedaj v času cen, ki močno nihajo, ne deluje več,« je poudaril.

Poslanec Vrtovec je zato javno izrazil pričakovanje, da poslovodstva teh družb čim prej zamenjajo omenjeni poslovni model. »Sistem je potreben prenove. Kot državljan in davkoplačevalec pa potrebujem zagotovilo, da me to ne bo še dodatno obremenilo. Sedaj davkoplačevalci iz svoje denarnice, se pravi preko proračuna, namenijo velike vsote denarja v ta sistem, ki ima proizvodnjo in prodajo,« je poudaril Vrtovec in vprašal:

»Zanima me, kdaj bo na vrsto prišlo gospodarstvo, ki kupuje zelo drago električno energijo in kje so tukaj gospodinjstva, ki tudi kupujejo dražjo električno energijo? Še enkrat torej poudarjam: Ključno je, da se ta sistem, ki enostavno ne deluje, spremeni.«

Jernej Vrtovec je v nadaljevanju poudaril tudi pomen preudarnega ravnanja energetskih družb v luči energetske krize. »GEN deluje kot podjetje in pomembno je, na kakšen način in kdo bo nenazadnje zaradi regulacije na prodajno ceno električne energije, pokril te stroške? Ali pa bomo spet davkoplačevalci tisti, ki bomo pokrili te povišane stroške, ki nastanejo podjetjem. Kot davkoplačevalec bi od direktorja želel slišati ta odgovor in predvsem, kaj lahko pričakujemo v prihajajočih mesecih,« je dodal Vrtovec.

S sogovorniki so se dotaknili tudi problematike TEŠ-a. Poslanec Jernej Vrtovec je dejal, da je projekt TEŠ simbol korupcije in klientelizma ter je med vsemi projekti v Sloveniji narejen na napačnih predpostavkah. »Država je izgubila 400 milijonov evrov danih poroštev. Ampak ob tem, ko se zdaj pogovarjamo o premogovniku in drži, da 40 odstotkov električne energije v Sloveniji dobimo iz TEŠ-a in da smo odvisni od premogovnika, se moramo pogovarjati o tem, kako bomo to finančno luknjo brez dna tudi dolgoročno, srednjeročno in sistemsko zaprli ter naredili nekaj drugega. To lahko naredimo z novimi tehnologijami,« je poudaril Jernej Vrtovec in dodal: »Zavezani smo k določenim okoljskim ciljem in želim si, da dokument, ki smo ga mi sprejeli, da se TEŠ zapre do leta 2033, tudi doseže.«

Poslanec Vrtovec je oddajo sklenil z naslednjo misijo: »Bistveno je, da davkoplačevalci tudi v bodoče ne nosijo tolikšnega bremena te luknje, o kateri danes govorimo. Sem malce skeptičen, da bo HSE ob vseh tveganjih, ki obstajajo, uspel v naslednjem letu vrniti ta znesek nazaj. Si pa tega absolutno želim.«