Novela zakona o vodah, o kateri bomo morali 11. julija odločati na referendumu ima pozitivne učinke na okolje:
Dosedanja ureditev dopuščala širok manevrski prostor za gradnjo na priobalnem pasu, obstoječi zakon pa tega ni izrecno prepovedoval. Da dosedanji zakon o vodah ni ustrezno varoval naših voda jasno dokazuje število izjem, ki so na priobalnih zemljiščih dovoljevale za okolje potencialno nevarno gradnjo: doslej je bilo izdanih kar 54 takšnih uredb. Tako je bila mogoča postavitev tovarn in industrijskih objektov v neposredni bližini vode. Novela zakona o vodah odslej gradnjo takšnih objektov v priobalnih pasovih v celoti prepoveduje.
Bo pa v priobalnem pasu možna le še postavitev objektov javne rabe, kot so rekreativne površine, otroška igrišča in podobno. Ker gre pri vodi in posegih v okolje za pomembno strokovno vprašanje, se odločanje o tem iz sedanjega političnega nivoja po novem v celoti prepušča stroki. Odločitve o morebitnem ožanju priobalnih zemljišč bodo tako sprejemali za to usposobljeni strokovnjaki v sklopu Direkcije za vode.
Sprejeti zakon o vodah zagotavlja tudi 17 milijonov evrov sredstev za potrebno vzdrževanje vodotokov in vzpostavljanje poplavne varnosti, s čimer bo mogoče opraviti najnujnejše sanacije vodotokov in preprečiti poplave.
Pobudniki referenduma z nasprotovanjem zakonu o vodah žal podpirajo dosedanje stanje, ki z dovoljevanjem nevarnih posegov v priobalne pasove predstavlja nevarnost za okolje. Zato ravnajmo pametno in za prihodnje rodove. Glasujmo ZA!