ČAS JE, DA PRENOVIMO SLOVENSKO ZDRAVSTVO

DELI:
18.06.2021, NSi

»Številke se izboljšujejo, počasi se vračamo v življenje, ki smo ga poznali pred epidemijo. Prav tako me veseli, da stvari v gospodarskem smislu kažejo dobro sliko. Naša gospodarska rast je spodbudna in ena najvišjih v Evropski uniji. Delež brezposelnosti je v primerjavi z drugimi evropskimi državami nizek, kar kaže na to da so vsi protikoronski paketi prijeli in da dajejo rezultate. Dobre bonitetne ocene pa nam omogočajo hiter in enostaven dostop do denarja, ki ga država potrebuje za različne investicije,« je na novinarski konferenci dejal predsednik NSi Matej Tonin.

Poudaril je, da se v NSi zavedamo, da je zdravstveni sistem, zlasti ljudje v njem, izčrpan in da potrebuje osvežitve, nove pristope. »Zato, da bo lahko tudi zdravstveni sistem po tej krizi okreval, menimo, da sta izjemno pomembni dve zadevi. To, da čim prej pridemo do novega plačnega sistema v zdravstvenem sistemu. Tukaj je odprtih več stvari, tako glede dviga plač medicinskih sester, kot tudi pravične ureditve razmerij v zdravniškem poklicu. Slednje znotraj danega enotnega plačnega sistema po našem mnenju ni mogoče storiti, zato je edina možnost, da zdravstveni sistem oblikuje svoj plačni sistem in začne reševati te anomalije”

Za infrastrukturo je ključen včeraj sprejeti zakon o zagotavljanju sredstev, ki bo v prihodnjih desetih letih zagotovil 1943 milijonov evrov za investicije v zdravstvu. »Menim, da bomo s tem lahko naredili velik investicijski cikel v zdravstvenem sistemu, ki bo bistveno okrepil in prenovil naše zdravstveno infrastrukturo in tako naredil naš zdravstveni sistem še bolj robusten.«

Vlada sprejela zakon o dolgotrajni oskrbi

Kot zelo pomembnega je omenil tudi zakon o dolgotrajni oskrbi. »Po dolgih letih priprav in po več kot sto različnih verzijah tega zakon, nam je včeraj končno uspelo ta zakon tudi sprejeti. V NSi smo izjemno pazili na način financiranja in zato je morda tudi usklajevanje tega zakona trajalo nekoliko dlje. Želeli smo, da breme te dolgotrajne oskrbe prevzamemo vsi državljani in ne zgolj delovno aktivni. Naša pozicija na začetku pogajanj o tem zakonu je bila, da ne moremo prenesti vse stroške dolgotrajne oskrbe na gospodarstvo, ampak da je potrebno iznajti sistem, kjer bomo vsi državljani, mladi in starejši, vključeni v zagotavljanje sredstev za dolgotrajno oskrbo. To je možno storiti samo preko sedaj predlaganega načina, da večji del pokriva državni proračun, v kasnejših letih pa se bo zato oblikovalo posebno zavarovanje.«

Izpostavil je tudi, da bomo v NSi v prihodnjih mesecih dali poudarek predvsem na digitalizacijo, debirokratizacijo in davčno reformo. »Vse te tri stvari so za nas ključne. Svet za digitalizacijo je sprejel zelo pomemben predlog digitalizacije. V NSi bomo storili vse, da se ti predlogi čimprej realizirajo in pridejo v prakso. Vsakodnevno življenje kaže na to, da se pri digitalizaciji šele pri praksi pokažejo težave. To je še dodaten razlog, da moramo bolj pogumno zakorakati v smeri digitalizacije.«

Hitreje do gradbenega dovoljenja

Na področju debirokratizacije sta bila sprejeta dva zelo pomembna zakona. »Zakon o urejanju prostora je pomemben zlasti za občine, ker bo mogoče hitrejše sprejemanje občinskih prostorskih načrtov pa tudi državnega prostorskega načrta. Drugi pa je gradbeni zakon, kjer je ključna stvar, da se bo pospešilo pridobivanje gradbenega dovoljenja. Mislim, da bomo na tak način najlažje razprli vse investicijske potenciale, ki jih Slovenija ima in naprej potisnili tudi gospodarsko zgodbo,« je pojasnil Tonin.

Pri davčni reformi se na različnih nivojih pojavljajo dileme, kjer je NSi na strani tega, da je absolutno nujno, da se določene davčne obremenitve zniža. »Slovenija bo za tuje investicije in pa tudi za življenje naših ljudi na ta način bolj zanimiva in privlačna. Več kot bomo pustili ljudem, močnejša bo tudi domača potrošnja, ki bo prispevala k temu, da se bo gospodarsko kolesje vrtelo hitreje.«