VLADAJOČI PACIENTE POTISKAJO V ROKE ZASEBNIKOV

DELI:
27. 3. 2025, NSi

»Podeželje je dvigalo glas, ko so zapirali pošte, banke, bencinske črpalke, umikali bankomate, danes so na udaru najšibkejši, tisti, ki ostajajo brez zdravnikov,« je Iva Dimic, poslanka Nove Slovenije, povedala v uvodu novinarske konference, na kateri je predstavila zahtevo NSi za nujno sejo odbora za zdravstvo.

Zahtevamo ukrepe ob tem, ko iz zdravstvenih domov na podeželju prihajajo skrb vzbujajoče informacije o tem, da je zaradi pomanjkanja zdravnikov ogrožena osnovna zdravstvena oskrba prebivalcev.


Posebej odmevno je dogajanje v Zdravstvenem domu Tolmin, kjer visi na nitki nujna medicinska pomoč. Na robu zmogljivosti so tudi preostale dejavnosti. Od enajstih ambulant družinske medicine jih namreč zaradi pomanjkanja zdravnikov deluje le pet.

»NMP so reševali zunanji zdravniki. Inšpekcija jim je prepovedala delo prek s.p.-ja, je pa dopustila podjemne pogodbe. Edina razlika je administrativna – zaradi neživljenjske omejitve bo ta birokratski salto zdravstveni dom stal 70 odstotkov več. Delali bodo isti zdravniki, enak obseg dela, enake storitve, le za mnogo več davkoplačevalskega denarja,« je Dimic opozorila na absurd, ki ga bo prenovljeni zakon o zdravstveni dejavnosti normaliziral.

Dimic je še izpostavila opozorila iz Tolmina, da lahko njihove težave z urgenco hitro postanejo težava celotne regije, saj se bo povečal pritisk na urgenco v šempetrski bolnišnici. Dodala je: »Če bodo primorani prekiniti sodelovanje z zunanjimi izvajalci, ljudje v Posočju kmalu ne bodo mogli več do okulista, rentgena, ultrazvoka, ortopedije, nevrologije, medicine dela! Ali je to cilj koalicije? Potisniti paciente v roke zasebnikov?«

Podobne težave imajo tudi v Zdravstvenem domu Idrija. Zaostrile so se po valu upokojitev. Velika oteževalna okoliščina je odmaknjenost območja. Tako kot v Tolminu so tudi v Idriji poskusili s številnimi spodbudami za privabljanje novih zdravnikov, tudi iz tujine, med drugim so jim ponudili stanovanja. Tudi tisti, ki so prišli, so bili tam le začasno.

V nujno pomoč ZD Idrija se vključujejo zdravniki, ki imajo svoje ambulante. Ta čas torej niso dostopni za svoje paciente. »Na območju občin Idrija in Cerkno je bilo konec lanskega leta tako brez izbranega zdravnika 2337 ljudi oziroma kar petina tistih, ki jim to pripada, ker so zavarovani,« je bila nazorna poslanka.

Direktorji zdravstvenih domov širše severnoprimorske regije so sestavili obsežne predloge za izboljšanje stanja na področju izbranih osebnih zdravnikov. »Pričakujemo, da jim bo ministrstvo prisluhnilo,« je dejala Dimic.


Opozorila je, da se bodo težave brez ukrepanja samo še stopnjevale: »Danes je to težava podeželja, brez ukrepov pa bo to postala težava večjih regijskih središč, ki bodo morala prevzemati paciente iz odmaknjenih krajev.« To bo še podaljšalo čakanje in še dodatno otežilo dostopnost. Nenazadnje pa to pomeni tudi velik pritisk in obremenjenost za zaposlene.

Vlado pozivamo, da ukrepa, je bila jasna poslanka in v imenu NSi pozvala h krepitvi zdravstvene oskrbe na podeželju. »Zakon o zdravstveni dejavnosti pelje stvari v nasprotno smer. Zato koalicijo pozivamo, naj zakonske novele ne sprejme,« je sklenila.

Besedilo zahteve za sklic seje je dostopno TUKAJ.

Tudi vi podpirate naše rešitve za zdravstvo? Pridružite se nam TUKAJ.