Poslanci zavrnili predlog NSi, da se uvede možnost ugovora vesti za farmacevtske sodelavce

DELI:
14.12.2016, NSi

tableteDržavni zbor je včeraj obravnaval predlog zakona o lekarniški dejavnosti, kjer je NSi 71. členu vložila amandma, ki predvideva možnostugovora vesti za farmacevtske sodelavce. Predlog je bil sooblikovan s pomočjo farmacevtov za življenje, žal pa ga je podprlo zgolj 7 poslancev, 4 pa so se vzdržali.

Amandma so podprli naslednji poslanci: Matej Tonin, Jožef Horvat, Alenka Bratušek, Mirjam Bon Klanjšček, Franci Laj, Zvonko Lah in Andrej Čuš. Glasovanja so se vzdržali naslednji poslanci: Göncz László, Mesec Luka, Jani Möderndorfer in Ljubo Žnidar. Na glasovanju o amandmaju so bili opravičeni trije poslanci NSi (Iva Dimic, Ljudmila Novak in Jernej Vrtovec). Poslanci SDS, SMC, ZL, DESUS (z izjemo že navedenih) pa so glasovali proti.

Poslanec Jernej Vrtovec je v stališču NSi že predhodno opozoril na vloženi amandma, in sicer je dejal: »Z amandmajem želimo omogočiti ugovor vesti za farmacevtske strokovne delavce, ki se pri izvajanju lekarniške dejavnosti srečujejo na primer z nabavo, pripravo in izdajo pripravkov, pripomočkov, zdravil ali drugih stvari, ki se uporabljajo za izvajanje postopkov umetne oploditve, abortusov itd. Na neurejenost glede ugovora vesti so na javni predstavitvi mnenj opozorili tudi farmacevti za življenje.«

V obrazložitvi amandmaja je poslanec Vrtovec izpostavil, da Ustava Republike Slovenije v 41. členu ureja svobodo vesti in med drugim določa, da je izpovedovanje vere in drugih opredelitev v zasebnem in javnem življenju svobodno ter v 46. členu (pravica do ugovora vesti), kjer je določeno, da je ugovor vesti dopusten v primerih, ki jih določa zakon, če se s tem ne omejuje pravice in svoboščine drugih oseb. V naši državi se lahko pravica do ugovora vesti trenutno uveljavlja samo na zdravstvenem področju in na področju vojaških zadev. Na zdravstvenem področju ureja ugovor vesti zakon o zdravstveni dejavnosti, zakon o zdravniški službi, zakon o pacientovih pravicah in tudi kodeks medicinske deontologije. Zanimivo pri tem je, da se na področju izvajanja lekarniške dejavnosti farmacevtski strokovni delavci tudi srečujejo s situacijami, ko zaradi vesti želijo odkloniti izdajo določenega zdravila, vendar jim to zaradi nejasnosti zakonodaje na tem področju ni omogočeno. Prav zato smo v Novi Sloveniji dobronamerno želeli s spremembo tega člena poenotiti ta del zakonodaje. Tako bi tudi farmacevti – poleg zdravnikov – lahko v posameznih primerih uporabili princip ugovora vesti.

V razpravi je predsednica NSi Ljudmila Novak tudi poudarila, »da je smisel tega amandmaja v tem, da ima vsak pravico do svobodnega odločanja, do odločanja o tem, kar bo naredil, pravico do ugovora vesti. Nihče nikomur ne prepoveduje ali preprečuje, kako se bo on odločal v zvezi z rojstvom svojih otrok ali pa spočetih otrok, vsak pa ima pravico, da pri tem ne sodeluje. In če mu vest to veleva. In naš amandma želi prav to, da ima vsak, ki se s tem ne strinja, pravico, da odkloni sodelovanje pri tem. Če to lahko naredijo zdravniki, vojaki ali še kdo drug, potem morajo tudi zaposleni v lekarniški dejavnosti imeti to možnost. In s tem nikomur ne preprečujemo, da naredi tisto, kar on želi narediti. Če nekateri menite, da je splav civilizacijski dosežek, jaz pač ne menim tako. Zame bo civilizacijski dosežek takrat, ko bomo spoznali, da je tudi tisti spočeti otrok človek. To je zame civilizacijski dosežek, ne obsojam pa nikogar, ki misli drugače, ker mu ustava to omogoča. Svojega blagoslova pa temu ne morem dati, zato imam jaz pravico do ugovora vesti in tudi tisti ljudje, ki so zaposleni v lekarniški dejavnosti. Ne glede na to, ali je cerkev ločena od države. Vsak človek ima pravico do ugovora vesti, tudi zaposleni v lekarniški dejavnosti.«

Poslanec Jernej Vrtovec je nadalje ministrico pozval, da se opredeli do tega amandmaja. Ministrica Kolar Celarc je dejala, »ker je gospod Vrtovec prej želel, da se izvršna oblast opredeli do tega njihovega predloga amandmaja k 71. členu povem, da glede na to, da so farmacevti tudi zdravstveni delavci in da imamo to področje ugovora vesti urejeno sistemsko in celovito za celotno zdravstveno dejavnost, kamor sodi tudi lekarniška dejavnost za vse zdravstvene delavce, ta amandma ni potreben, ker že sedaj veljavna zakonodaja omogoča uveljavitev ugovora vesti, to je 56. člen Zakona o zdravstveni dejavnosti, kar ste že sami ugotovili. Če bi se pa izkazalo, da bi bilo še kaj potrebno dodati, se pa lahko naredi to v kodeksu deontologije.«