Tisti, ki so največ pričakovali, so najbolj razočarani, je poslanka in podpredsednica Nove Slovenije Vida Čadonič Špelič začela novinarsko konferenco, na kateri je opozorila na krivice, ki so nastale z novim plačnim sistemom v javnem sektorju. »Pričakujemo, da bo koalicija spoznala svoje napake in jih odpravila,« je bila jasna poslanka.
Ob tem je izpostavila vzporedni sistem, ki ga ob razočaranjih plačne »reforme« pelje vlada. »Na eni strani so kuharice, medicinske sestre, negovalke v domovih za starejše … prejele manjše plače, dodatkov za povečan obseg dela jim vlada ne pusti izplačati. Medtem pa ministri lahko s temi dodatki nagrajujejo svoje izbrance na ministrstvih,« je poudarila poslanka. Dodala je: »Vzpostavlja se neenakost. Dodatke so dobili tisti, ki so prekladali papirje, ne pa tisti zaposleni, od katerih so odvisna tudi življenja.«
Zakon določa, da se dodatek izplačuje takrat, kadar javni uslužbenec dela namesto odsotnega uslužbenca. »Upam si trditi, da so ministri nepravilno trošili proračunski denar. Ministri, ki so politiki, so torej politično odločali, kdo bo nagrajen.«
Poslanka je povzela podatke iz poročanja medijev, ki kažejo na bogata izplačila dodatkov za obseg dela zaposlenim na ministrstvih. »Največ izplačil je bilo na ministrstvo za infrastrukturo, dodatek je prejelo skoraj 80 % zaposlenih. Sledijo zaposleni na visokošolskem in šolskem ministrstvu, kjer je dodatek prejelo približno 60 % uslužbencev,« je navedla Čadonič Špelič in pojasnila, da so navedeni zaradi dodatka prejeli za do petino višjo plačo.
️Bo vlada vendarle omogočila dodatke za povečan obseg dela tudi v domovih za starejše ali jih bodo ministri še naprej delili le izbrancem na ministrstvih?
@SpelicVida poziva
k odpravi tega vzporednega sistema in
h korekciji plačne “reforme”.
Zahtevamo nujno sejo… pic.twitter.com/VtF1bZefso
— NSi (@NovaSlovenija) April 3, 2025
O omenjenih dodatkih je na pobudo NSi beseda tekla na dopoldanski seji komisije za nadzor javnih financ. KNJF od vlade pričakuje pojasnila, »ali so bila izplačila povečanega obsega dela skladna z zakonodajo, za katera dela so bili uslužbenci plačani in kaj imamo od tega davkoplačevalci,« je sklep povzela Čadonič Špelič.
NSi pa zahteva tudi nujno sejo odbora za notranje zadeve in javno upravo, na kateri bi vlado po besedah Čadonič Špelič pozvali, »naj pristopi k reformi reforme in krivice odpravi.«
Tudi tisti javni uslužbenci, ki so po novem dobili malenkost višjo plačo, so na drugi strani lahko zato padli v višji dohodkovni razred in zato plačujejo dražji vrtec, dobijo manj otroških dodatkov … Hkrati pa so življenjski stroški tolikšni, da imajo na koncu meseca ti ljudje manj razpoložljivega dohodka.
Vlada naj se zresni in ljudi plačuje po učinku. Družbeno pomembne poklice pa naj bolje ovrednoti, in sicer tako, da bodo to čutili na svojih računih, je dejala Čadonič Špelič in povzela nekaj rešitev NSi: »Mi menimo, da bi morale biti plače javnih uslužbencev odvisne od plač v gospodarstvu, šteti bi morala učinkovitost.«
Tudi vi menite, da je treba bolj vzdržno načrtovati plačno reformo javnega sektorja in bolj preverjati učinkovitost zaposlenih? Pridružite se nam TUKAJ.