Zveza seniorjev Nove Slovenije od vlade pričakuje, da poskrbi za vključenost starejših v družbo in za socialno zaščito, ki bo učinkovita v praksi. To je osrednje sporočilo ob 20. obletnici zveze, ki so jo seniorji počastili na slavnostni akademiji v Ljubljani.
Starejši talci vlade
Predsednik Zveze seniorjev NSi Zdravko Luketič se je zbranim zahvalil za tvorno sodelovanje. Ob tem je opozoril na nezavidljiv položaj starejših. Kot opažajo, namreč vlada pozablja na starejše, jim ne prisluhne, da bi lahko soustvarjali politike, ki jih zadevajo. Kot je poudaril, se vlada hvali z dodatki za upokojence in usklajevanjem pokojnin, a ukrepi zaostajajo za resničnimi potrebami. »Pokojnine so še vedno premajhne, tako da so starejši še vedno izpostavljeni revščini in odrinjeni na rob družbe. Prav tako so starejši talci zakona o dolgotrajni oskrbi, ki je mrtva črka na papirju. Ne morejo pridobiti statusa oskrbovalca družinskega člana, čeprav so pogosto prav upokojenci tisti, ki skrbijo za onemogle. Prav tako zaradi nedorečenosti zakona ne vedo, ali jim bosta dostopni pomoč in oskrba, ko ju bodo potrebovali,« je bil jasen Luketič. Seniorji NSi so razočarani tudi nad zdravstveno politiko Golobove vlade, ki dopušča dolge čakalne vrste.
Medgeneracijsko sodelovanje namesto medgeneracijskega konflikta
»Skrajni čas je, da vlada demografski prehod postavi v ospredje svojih politik,« je bil jasen predsednik Zveze seniorjev Luketič. Starejši ne morejo preživeti le kot vzdrževana skupina. To vodi v medgeneracijski konflikt, medtem ko napredna družba lahko postanemo le skozi medgeneracijsko sodelovanje. Starejši bi bili radi dejavno vključeni v snovanje politik in sprejemanje odločitev. S tem bi presegli tudi miselnost, da so starejši finančno breme, so pa velik, a žal spregledan doprinos za družbo in državo.
Dostojanstvo starejših
Poseben gost akademije je bil predsednik Evropske seniorske zveze Stefaan Vercamer. Opozoril je na prizadevanja za starejše na evropski ravni. Izpostavil je pet področij: dostojno in neodvisno življenje, cenovno dostopna in prilagojena nega ter stanovanja, družbena in osebna varnost ter mobilnost, gradnja strpnega, večkulturnega sveta ter boj proti nepravičnosti in starizmu. »Obravnavanje teh izzivov bo pomagalo ustvariti pravičnejšo in bolj vključujočo družbo za vse,« je prepričan Vercamer. »Ključno je, da smo osredotočeni na dostojanstvo, ki ne pomeni samo spoštljivega ravnanja s človekom; gre za možnost živeti življenje, ki je izpolnjujoče, smiselno in usklajeno s posameznikovimi vrednotami in prepričanji,« je na akademiji Zveze seniorjev NSi še poudaril Vercamer. Dostojnemu staranju bo sicer posvečen tudi 34. mednarodni dan starejših, ki bo 1. oktobra.
Modrost in srčnost
Predsednik NSi Matej Tonin je pred zbranimi opozoril na pomembno vlogo Zveze Seniorjev NSi. Po Toninovih besedah je zveza že od svojih začetkov gradila most med generacijami. »Vaša vloga je bila in ostaja ključna – kot modri svetovalci, prenašalci znanja in povezovalci vrednot, ki gradijo našo stranko in celotno družbo. V vaši srčnosti, modrosti in neizmernem delu se odraža bistvo krščanske demokracije – skrb za sočloveka, za družino, za skupnost in za našo skupno evropsko prihodnost,« se je Tonin ozrl čez 20 let delovanja seniorske zveze NSi. Članom se je zahvalil za vsa prizadevanja in jim zaželel uspešno nadaljnje delo.