Na septembrskem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu je evropski poslanec mag. Matej Tonin sodeloval v razpravi o ključnih izzivih zelenega prehoda, pri čemer je izpostavil potrebo po bolj realističnem pristopu k energetski politiki.
Tonin je poudaril, da se je »zeleni prehod« v prejšnjem evropskem mandatu prevečkrat sprevrgel v ideološki aktivizem, kjer so bile parole pomembnejše od dejstev. Kot primer je navedel Nemčijo, ki je zaprla jedrske elektrarne in kljub milijardnim investicijam v obnovljive vire ni uspela zmanjšati izpustov CO2 na proizvedeno enoto električne energije. Še več, povečala je uvoz ruskega plina in elektrike iz poljskih termoelektrarn.
V Sloveniji smo zaradi visokih cen električne energije morali zapreti primarno proizvodnjo aluminija, sedaj pa ga uvažamo iz Kitajske, kjer je proizvodnja mnogo bolj škodljiva za okolje. Termoelektrarno v Sloveniji zapiramo zaradi visokih stroškov CO2 kuponov, medtem ko jih na Kitajskem gradijo vsak dan. Kot opozarja Tonin gre za pomanjkljivosti trenutne energetske politike.
Potrebujemo realizem, ne aktivizma
Tonin verjame, da je prihodnost evropske energetske politike v realističnem zelenem prehodu, ki ne temelji na prepovedih, temveč na inovacijah in konkurenčnih cenah energije. Pri tem je ključna vloga energetske unije, ki bo evropskemu gospodarstvu omogočila preživetje ter ljudem dostopno energijo: »Jedrska energija je del rešitve za trajnostno energetsko prihodnost. Tako kot EU spodbuja vetrno in sončno energijo, bi morala enako podpirati tudi razvoj jedrske energije.«
Konkurenčnost evropskega gospodarstva na prvem mestu
Predsednica Evropske komisije za prihodnji mandat napoveduje osredotočenost na blaginjo, varnost in demokracijo, s posebnim poudarkom na ponovnem dvigu konkurenčnosti evropskega gospodarstva. Prav konkurenčnost je v zadnjih letih zaradi napačnih politik najbolj trpela, kar je po mnenju Tonina treba čim prej ustaviti: »S pametno energetsko unijo bo mogoče zagotoviti stabilno in konkurenčno ceno energije za evropsko gospodarstvo ter ljudi.«
V Sloveniji smo zaprli proizvodnjo primarnega aluminija, sedaj ga uvažamo iz Kitajske, kjer je proizveden na mnogo bolj umazan način. Zaradi dragih cen CO2 kuponov zapiramo termoelektrano, na Kitajskem jih odpirajo praktično vsak dan.
Potrebujemo več zdrave pameti. pic.twitter.com/oXzXEP1gJO
— Matej Tonin (@MatejTonin) September 19, 2024