Pomembna preizkušnja pri uresničevanju formalnih pogojev za doseganje narodne pomiritve in sprave bo najprej sprejetje novele zakona o žrtvah vojnega nasilja, ki bi morala biti izključno socialni zakon, ki bi dal zadoščenje vsem civilnim žrtvam vojnega nasilja, ne glede na to, katera stran je to nasilje povzročila. Ne smemo dovoliti, da bi novela zakona o žrtvah vojnega nasilja postala še eno izmed ideoloških orodij za nadaljnje razpihovanje razdeljenosti slovenskega naroda.
Prejšnja vlada, v kateri je sodelovala tudi Nova Slovenija, je predlagala pravno povsem nepristranski in ideološko nevtralen predlog za spremembo zakona o žrtvah vojnega nasilja, ki bi enako upošteval vse civilne žrtve nasilja, povzročenega s strani katerekoli oborožene enote. Takratna koalicija bi lahko ta predlog tudi sprejela, vendar ga ni hotela sprejeti s preglasovanjem. Upamo, da tudi nova koalicija predlagane novele ne bo sprejela s preglasovanjem, pač pa z najširšo podporo.
V preteklosti so bili vloženi veliki napori, da bi dosegli čim širše soglasje pri noveli zakona o žrtvah vojnega nasilja in Nova Slovenija je pri teh naporih aktivno sodelovala. Na žalost pa je bila prav Nova Slovenija v preteklosti največkrat označena kot stranka, ki naj bi usklajevanja zaustavila. Moramo še enkrat poudariti, da temu ni tako. V začetku januarja 2008 smo namreč pisali pismo takratnemu predsedniku Državnega zbora in tudi predsedniku Vlade RS, v katerih smo jasno zapisali, da nikoli nismo predlagali zamrznitve usklajevanj, kot tudi to, da predlog novele zakona o žrtvah vojnega nasilja, ki ga je predlagal takratni vodja poslanske skupine SD Miran Potrč, v predlagani obliki ni sprejemljiv, je pa lahko primerno izhodišče za nadaljnja usklajevanja. Po naši oceni je glavni krivec za zastoj usklajevanj DeSUS, ki je dnevno spreminjal stališče do obravnavanih predlogov, zaradi česar je bilo nemogoče nadaljevati usklajevanja. Jasno je, da ni bilo v interesu DeSUSa, da se to vprašanje razreši.
Nova Slovenija si kot politična stranka prizadeva za sprejetje nepristranskega in ideološko nevtralnega zakona o žrtvah vojnega nasilja, zato smo predsedniku vlade že pisali, da si želimo sodelovati pri usklajevanjih novele zakona o žrtvah vojnega nasilja.