VLADA VIŠJIH DAVKOV VODI SLOVENIJO V NAPAČNO SMER

DELI:
24. 4. 2025, NSi

Poslanska skupina Nove Slovenije je na seji Državnega zbora ostro kritizirala delovanje aktualne vlade Roberta Goloba, ki po mnenju NSi vodi Slovenijo v napačno smer – k višjim davkom, spodkopavanju osnovnih državljanskih svoboščin in uničevanju dobro delujočih sistemov, kot sta normirani s. p.-ji ter zasebna pobuda v zdravstvu in dolgotrajni oskrbi.

Vlada višjih davkov in posegov v zasebno lastnino

Poslanec Janez Cigler Kralj je vlado označil kot »vlado višjih davkov in vlado napadov na osnovne državljanske svoboščine«. Poudaril je, da je že novembra 2022 vlada z davčnimi spremembami poslabšala položaj normirancev, še posebej z novimi omejitvami v letu 2025. »Znižanje priznanih normiranih odhodkov, višji prispevki in nižji prag vstopa v sistem pomenijo napad na samostojne podjetnike, še posebej na zdravnike, s katerimi se vlada očitno želi maščevati,« je opozoril.

Kot primer posega v zasebno lastnino je izpostavil spremembe Zakona o gostinstvu, ki omejujejo oddajanje nepremičnin v turistične namene. »To je neposreden napad na gospodarsko pobudo posameznikov, ki želijo s svojo lastnino legalno ustvarjati dohodek,« je dejal.

Neučinkovitost zdravstvenega sistema in odliv kadra

Cigler Kralj je tudi ostro obsodil stanje v zdravstvu, kjer »plačevanje dodatnega prispevka ne pomeni več pravice do storitve, ampak le pravico do čakalne vrste«. Izrazil je skrb, da bodo zaradi sistemskih napak srednje medicinske sestre, bolničarji in zdravniki začeli množično zapuščati javno zdravstvo.

Kot zaskrbljujoče je izpostavil tudi nerazumevanje vladne politike do koncesionarjev v dolgotrajni oskrbi. »Minister Maljevac reže trakove pri zasebnikih, medtem ko predsednik vlade napoveduje konec koncesij. Ali gre za zavajanje ali pa predsednik vlade preprosto ne pozna sistema,« je bil kritičen.

Ob obravnavi pokojninske reforme je Cigler Kralj opozoril, da vlada v javnosti predstavlja le »svetlejše plati«, ne pove pa, da razširitev obdobja za izračun pokojninske osnove pomeni realno znižanje pokojnin. »S tem ko povečujete število let za izračun, zmanjšujete pokojninsko osnovo – in to v povprečju za okoli 10 %. Dvig odmernega odstotka to le komajda nadomesti.«

Jožef Horvat: Slovenska pot ni v vračanje v preteklost, ampak v razvoj

Tudi poslanec Jožef Horvat je poudaril, da Slovenija potrebuje razvojne politike, ne ideoloških in maščevalnih potez: »Vse, kar je naredila prejšnja vlada, je slabo, vse, kar dela ta vlada, pa idealno – takšna logika je škodljiva. Slovenski volivci niso dali mandata za obračune, ampak za odgovorno vodenje države.«

Horvat je ob koncu pozval k večji odgovornosti in zrelemu pristopu: »Tu smo zato, da pomagamo ljudem, ne da utrjujemo oblast. Čas je, da ta vlada prisluhne gospodarstvu, stroki in državljanom.«

Dr. Vida Čadonič Špelič je v svojem govoru ostro nastopila proti nastopu predsednika vlade, ki ga je opisala kot arogantnega in nedemokratičnega. Poudarila je, da je opozicija izvoljena z enako legitimnostjo kot koalicija in ima pravico do kritike vladnega dela: »Zdi se mi, da mu gre opozicija res zelo na živce. Sama sem ga doživela kot nekoga, ki verjetno mu demokracija ni najbolj pri srcu… tudi mi moramo biti glas ljudstva,« je poudarila.

Iva Dimic pa je v svoji razpravi naslovila Zakon o zdravstveni dejavnosti in izpostavila, da zakon ne prinaša večje odgovornosti vladi, temveč dodatno obremenjuje zdravnike in bolnike. »Zakon prinaša prepovedi, omejitve, ki ne temeljijo na analizah podatkov in dokazih o pozitivnih učinkih,« je dejala. Prav tako je kritizirala vladno komunikacijo z lokalnimi zdravstvenimi ustanovami, ki niso prejele odgovorov na konkretna vprašanja.