»Znašli smo se v brutalnem svetu. Če si želimo zagotoviti mir, se je treba pripraviti na vojno, ker je to najbolj učinkovito odvračanje, da se vojna sploh ne zgodi,« je evropski poslanec NSi in nekdanji obrambni minister Matej Tonin poudaril v oddaji 24 ur zvečer. Ocenil je, da slovenska vlada razmere v svetu podcenjuje. Medtem pa se svet drastično spreminja, Trumpova administracija pa prinaša tudi nekonvencionalne poteze, kar pomeni, da se lahko neke stvari čez noč spremenijo. »Če se bo tako nadaljevalo, bomo na neki točki ostali sami. Nihče več se ne bo ne za nas zanimal niti ne pomagal,« je bil jasen poslanec.
Za obrambno avtonomijo Evrope
Svet se v zadnjem obdobju drastično spreminja, tudi zavezništvo Nato ni več takšno, kot je bilo. Evropa, zlasti pa Slovenija se mora na te nove izzive prilagoditi, je prepričan Tonin. Kot je pojasnil, ima Evropa, Evropska unija 450.000.000 prebivalcev, Amerika pa 350.000.000. V Evropi pa smo več desetletij pričakovali, da nas bodo Američani branili. Zdaj pa je Donald Trump to presekal s pričakovanjem, da bomo za takšno zanašanje na ZDA morali plačati. »Predsednica Evropske komisije je na naši poslanski skupini zelo jasno povedala, da smo ostali sami in da moramo sami poskrbeti za svojo varnost,« je povedal Tonin.
Če se danes vojna v Ukrajini konča, je ruska vojna ‘mašinerija’ sposobna v treh mesecih proizvesti toliko streliva kot Evropa v celem letu. »Teh 800 milijard evrov, ki jih je napovedala Komisija, je zgolj začetek, da bi v petih letih lahko začeli govoriti o vsaj začetni avtonomiji Evropske unije,« je bil jasen poslanec.
Krepitev obrambe v Sloveniji
»V Sloveniji jaz vem da je zelo nepopularno in nezaželeno vlagati v tanke, v oklepna vozila, ampak to ni edini način, kako lahko krepimo svojo obrambo. Smiselno bi bilo nadgraditi protizračno obrambo, vzpostaviti ščite pred balističnimi raketami, ker čeprav se zdi, da je Rusija daleč od Slovenije, z lahkoto pošlje kakšno raketo tudi nad Slovenijo,« je Tonin dal primer, kakšna so lahko vlaganja v obrambo.
V takih okoliščinah šteje samo surova moč, je posvaril poslanec in dodal: »Stvari, ki so danes nemogoče, so jutri lahko že zelo, zelo mogoče. Menim, da je treba maksimalno vključiti slovensko obrambno industrijo, da je treba vlagati tudi v dvojno rabo, ampak mimo tega, da se bo pa določen del vložil v klasično vojaško opremo, pa ne bo šlo.«
Se strinjate s tem, da se morata Slovenija in Evropa zganiti na področju varnosti in obrambe? Pridružite se nam TUKAJ.