"Sprejetje te resolucije je zgodovinskega pomena, saj gre za prvo uradno in popolno priznanje zločinov komunizma s strani Evropskega parlamenta.
Letošnje leto ima globok simbolni pomen, saj istočasno obeležujemo tako 60. obletnico ustanovitve NATA in začetka hladne vojne, kot tudi 20. obletnico padca Berlinskega zidu, ki je obdobje taiste hladne vojne končal. Zato je Evropski parlament sprejel ta dan spomina na žrtve totalitarnih in avtoritarnih režimov, da bi tako Evropi pomagali, da se spravi s svojo totalitaristično zapuščino, tako nacizma, kot tudi komunizma. Obžalujem dejstvo, da je skupina Evropskih socialistov nasprotovala takšni izjavi. Če ne razumemo svoje preteklosti tvegamo, da bi napake ponovili tudi v prihodnosti.
Evropa se ne bo mogla nikoli poenotiti, če se ne bo učila o zločinih proti človečnosti in o grozodejstvih preteklosti, če se ne bo od tega tudi nekaj naučila. Grozodejstva in zločine preteklosti je treba analizirati in priznati.
Vzporedno z ekonomsko in politično širitvijo potrebuje Evropa tudi širitev svoje zavesti o zločinih, ki so posledica totalitarizmov 20. stoletja. Naš cilj je sprava, ki se lahko doseže s priznanjem odgovornosti in s prošnjo za odpuščanje. Ocenjujem, da s to resolucijo Evropa kaže svojo pravo evropsko solidarnost. Pomembno je tudi dejstvo, da med največjimi podporniki te resolucije niso samo poslanci vzhodnoevropskih držav, ampak tudi Nemci, Italijani in drugi."