Evropski poslanec Matej Tonin je na seji odbora državnega zbora za zadeve Evropske unije opozoril na trenutno odmevno dogajanje v Evropskem parlamentu, saj so evropski poslanci nedavno med drugim glasovali tudi o tem, da se za eno leto odloži začetek izvajanja Uredbe o krčenju gozdov (EUDR).
Pri tem je Evropska ljudska stranka (EPP), katere članica je tudi NSi, poleg preložitve predlagala tudi nekatere vsebinske spremembe.
Evropski poslanec Matej Tonin je na seji odbora načel to vročo temo, saj bi trenutno predvidena ureditev lahko pomenila velike probleme tudi za slovensko lesno industrijo. Sam je izpostavil, da ga zelo veseli podpora predlogom vsebinskih sprememb in tudi predlogu za odložitev začetka izvajanja uredbe, ki jih je predlagala EPP. To pomeni, da se bo treba v okviru nadaljnjih pogajanj ponovno pogovoriti o celotni uredbi EUDR, ne le o odložitvi začetka veljavnosti.
Tonin je opozoril, da bodo imele v tem procesu dogovarjanja pomembno besedo tudi države članice, zato ga je zanimalo stališče slovenske vlade v pogajanjih treh strani: »Kakšno bo stališče Slovenije v tem trialogu? Ali bo Slovenija vendarle podprla tudi amandmaje, ki jih je predstavila naša politična skupina?«
EPP, katere članica je tudi NSi, sicer v celoti podpira cilje, ki vodijo k zaustavitvi krčenja gozdov po vsem svetu. Hkrati pa glasno opozarja na težave pri izvajanju. Namesto, da bi ponudil izvedljive in sorazmerne rešitve, je sporni predlog uredbe EUDR ponovno uvedel le nepotrebne obveznosti poročanja in zgolj dodatno birokracijo.
Zato so predlagane tri ključne prilagoditve:
S tesno večino izglasovana preložitev uveljavitve uredbe #EUDR. Neživljenjski, birokratski “zmazek” bi uničil slovensko lesno industrijo!
Pozdravljam stališče @vladaRS, da bo v trialogu zagovarjala revizijo določb uredbe.
Odbor #DZ za zadeve #EU@EPPGroup pic.twitter.com/Qm6H0qaTAN
— Matej Tonin (@MatejTonin) November 19, 2024
Evropski poslanec Matej Tonin je pojasnil, kako pomembni so vsi predlagani predlogi sprememb. Kot ključno pa izpostavlja uvedbo »kategorije brez tveganja«. Ob tem je opozoril, da bi bilo res »nesmiselno, da se industriji nalaga dodatna birokratska bremena, ki bodo tudi stroškovno precej zahtevna«. Zato ga še toliko bolj zanima stališče Slovenije v odnosu do naše industrije.
Simona Vrevc, predstavnica vlade, je v odgovoru poudarila, da Slovenija podpira cilje uredbe za zmanjšanje krčenja globalnih gozdov, a ostaja kritična do njenega izvajanja. Pojasnila je: »Slovenija je bila med pobudnicami za podaljšanje prehodnega obdobja zaradi zelo velikih administrativnih bremen. Čeprav končnega stališča vlade še ne morem podati, smo med državami, ki opozarjajo na nesorazmernost nekaterih rešitev.«
Levičarske vlade v Nemčiji in Španiji še naprej vodijo ideološko aktivistično zeleno politiko, ki uničuje evropska podjetja, gozdarje in kmete z nerazumno birokracijo.
Sedanja zakonodaja (EUDR) kaznuje tiste, ki že izvajajo trajnostno gozdarstvo, medtem ko se ne ukvarja z… https://t.co/AsCRScmJxq
— Matej Tonin (@MatejTonin) November 21, 2024
Predloge sprememb, ki jih je glede uredbe o krčenju gozdov podala Evropska ljudska stranka, katere članica je tudi NSi, lahko najdete TUKAJ.