STOP IZIGRAVANJU SISTEMA

DELI:
22. 5. 2025, NSi

Izigravanje sistema vsem na očeh, absolutna prednost se daje pravicam, zanemarja se dolžnosti. To je eno od ključnih sporočil Nove Slovenije ob obravnavi trojice zakonov, ki posegajo tudi v romsko problematiko. A ti zakoni NSi še zdaleč ne bi uredili le tega.

Zdravi posamezniki naj delajo
Z zakonom o urejanju trga dela bi NSi uredila dolgotrajno brezposelnost. Iz evidence bi izbrisali brezposelnega, ki po pol leta ne bi sprejel dela. V NSi verjamemo, da se bodo številni raje prisesali na luknjast sistem socialne države, kot delali za prenizke plače. Je to pravično? Ne. In tudi delo ni dovolj cenjeno. To želimo spremeniti, je med drugim dejal poslanec Aleksander Reberšek in neskladje ponazoril s konkretnimi primeri, ki dajejo vtis, da se delo ne splača: »Prejemnik minimalne plače mora od nje odvesti obvezni zdravstveni prispevek, prispevek za RTV, kmalu prispevek za dolgotrajno oskrbo, kar precej zniža znesek. In to kljub temu, da vsak dan vstane in dela. Drugi pa ne dela nič in dobiva socialno pomoč, ki je približno 300 evrov nižja od minimalne plače. Ob tem pa ima še številne socialne in družinske ugodnosti in prejemke.«


Socialna država deluje, dokler je dovolj državljanov, ki delajo, in dokler je dovolj tistih, ki delo dajejo. Narediti moramo vse za to, da na trg dela vključimo vse, ki bi lahko delali, a namesto tega živijo na račun drugih. »Če bo to urejeno, bomo lahko v večji meri pomagali vsem, ki delati ne morejo in takšno pomoč res potrebujejo,« je med drugim povedala poslanka Vida Čadonič Špelič.

Nasilje brez posledic
Ne samo o pravicah, otroke je treba poučiti tudi o obveznostih, so poudarjali poslanci NSi skozi razpravo o zakonu NSi o osnovni šoli. Otrokom moramo zagotoviti varno šolsko okolje. Zato je treba dati šolam vzvode, da nasilne učence umaknejo iz šolskega procesa, pravi osnovna rešitev iz zakona. Šole naj bodo varen prostor za otroke, vanje je treba vključiti starše ter dati glas in avtoriteto učiteljem in ravnateljem.


»Danes se žal zdi, da se nasilje splača. Posebej med mladoletniki obstaja prepričanje, da so lahko nasilni, ker posledic ne bo. To je treba spremeniti,« je med drugim dejal poslanec Jožef Horvat.

Vozniki morajo biti pismeni
Skozi obravnavo zakona NSi o voznikih smo se vprašali, ali je res preveč, če pričakujemo minimalno uporabno pismenost za to, da nekdo sede za volan? Predlagamo, da k vozniškemu izpitu lahko pristopi samo kandidat, ki ima končanih najmanj 7 razredov osnovne šole.

Se strinjate s tem, da je treba ustaviti izkoriščanje sistema in narediti red? Pridružite se nam TUKAJ.