Evropski komisar za vladavino prava Michael McGrath naj v Slovenijo pošlje misijo za ugotavljanje dejstev glede pravne države. K temu pozivata evropska poslanca Matej Tonin in Adrián Vázquez Lázara, ki sta komisarja hkrati obvestila o razmerah na tem področju v Sloveniji. »To bi omogočilo oceno stanja na terenu in spodbudilo konstruktiven dialog med slovenskimi oblastmi in Evropsko komisijo,« je dejal Vázquez Lázara, ki je kot poročevalec Evropske ljudske stranke v Sloveniji opravil več pogovorov glede stanja pravne države.
Skupaj s poslanskim kolegom Adrianom Vazquez Lazarajem @AdrianVL1982 sva zaradi domnevnih kršitev vladavine prava v Sloveniju pisala evropskemu komisarju Michaelu McGrathu @EUCssrMcGrath.
Predlagava čim prejšno izvedbo “fact finding mission” v Sloveniji. pic.twitter.com/gWV2UhJgwI
— Matej Tonin (@MatejTonin) February 14, 2025
Opaziti napredek, a tudi skrb vzbujajoče prakse
»Čeprav sem opazil določen napredek, menim, da so potrebne še znatne izboljšave, zlasti glede na nedavne dogodke, ki vzbujajo resne skrbi,« je na novinarski konferenci ob obisku v Sloveniji povedal Adrián Vázquez Lázara, poročevalec Evropske ljudske stranke pri pripravi poročila o vladavini prava v državah članicah Evropske unije. Dodal je: »Ugotavljam skrb vzbujajoč trend uporabe parlamentarnih taktik za utišanje opozicije. To izstopa, in to bom izpostavil v svojih poročilih.«
Vázquez Lázara bo ugotovitve posredoval tako odboru za pravne zadeve (JURI) kot odboru za ustavne zadeve (AFCO), ki bosta poročili pripravili v prihodnjih mesecih. Odbor JURI naj bi o poročilu glasoval marca, v drugi polovici leta pa odbor AFCO. Novi poročili o vladavini prava nastajata na osnovi poročila Evropske komisije o vladavini prava, ki je bilo objavljeno julija lani.
Kršitve, ki ogrožajo pravno državo
»V zadnjih letih spremljamo erozijo demokracije in vladavine prava, izpostavil bi predvsem dogajanje v Policiji in tajno sledenje brez sodne odredbe,« je na novinarski konferenci dejal evropski poslanec Matej Tonin in spomnil še na šibitev neodvisnih in nadzornih institucij z odvzemom proračunskih sredstev, kar se je zgodilo pri Računskem sodišču in Državnem svetu, ter onemogočanje dela opozicije. O dogajanju v Državnem zboru je povedal: »Parlamentarna pravila se prilagaja na način, ki ustreza vladni koaliciji. Gre za nevaren precedens, ki ogroža demokracijo in bistvo vladavine prava.« Opozoril je še, da »demokracija ni samoumevna, vladavina prava ni nekaj, kar je dano. Za to se je treba boriti vsak dan in jih vsak dan znova utrjevati.«
Preteklo poročilo o vladavini prava za Slovenijo s strani @EU_Commission je bilo pomanjkljivo. Zato je pomembno, da evropske institucije pravočasno opozorimo o kršitvah vladavine prava in eroziji demokratičnih standardov v Sloveniji:
– tajno sledenje brez sodne odredbe in zlorabe… pic.twitter.com/Jt7U8XMDKS— Matej Tonin (@MatejTonin) February 14, 2025
Glede tega je Vázquez Lázara poudaril: »Neodvisnost varnostnih sil in organov pregona je ključnega pomena. Delovati morajo v okviru svojih zakonskih pristojnosti. Zagotavljanje ustreznih sredstev za organe, ki revidirajo sredstva Evropske unije, je bistvenega pomena za zaščito finančnih interesov EU. Neodvisnost sodstva je najpomembnejša. To vključuje zaščito tožilcev, da lahko svoje naloge opravljajo brez zunanjih pritiskov ali strahu za svojo osebno varnost.«
Kot je znano, se je na Evropski parlament že oktobra lani obrnil vodja poslanske skupine Nove Slovenije Janez Cigler Kralj. V pismu je opozoril na rušenje demokratičnih standardov v Državnem zboru, med drugim z odstopanjem od parlamentarnih praks in onemogočanjem opozicije. Kot je znano, je dogajanju v parlamentu sledilo še domnevno vmešavanje vladajoče politike v delo Policije, pritiski na specializirano državno tožilko Matejo Gončin, ki preganja kriminalno združbo Kavaški klan, ter odvzemanje sredstev demokratičnim institucijam, kot sta Državni svet in Računsko sodišče.
Podpirate naša prizadevanja na evropski ravni? Pridružite se nam TUKAJ.