Iskreno se želim zahvaliti vsem medijem, ki so začeli opozarjati na te nepravilnosti pri obravnavi tujih delavcev, je v uvodu pogovora v oddaji 24 ur zvečer povedal poslanec Nove Slovenije Aleksander Reberšek. Kritičen je bil ob tem, da so take zgodbe prestregli mediji, namesto da bi jih inšpekcija.
V nadaljevanju je opozoril na to, da ministrstvo za delo v zadnjih treh letih ni naredilo ničesar, da bi zajezilo tovrstne prakse izkoriščanja tujih delavcev, kakršno lahko vidimo v primeru nedostojnih pogojev bivanja za filipinske delavce. Spomnil je na še druge podobne odmevne izkoriščevalske prakse, ki jih ministrstvo za delo in inšpekcija ne sankcionirata, s tem pa dopuščata miselnost, da so kršitve dopustne: »Pred časom smo se ukvarjali s spornim ravnanjem podjetja Marinblu. Spremenilo se ni nič. Samo namesto o indijskih delavcih iz Marinbluja se pogovarjamo o filipinskih delavcih v Arrivi«
Izkoriščanje delavcev bi morala odkrivati inšpekcija, ne mediji! Nadzor je treba okrepiti in dejanske kršitelje sankcionirati. Na potezi je ministrstvo za delo.@AlexRebersek #24urzvečer Politika mora narediti vse, da delavce zaščiti. https://t.co/0X9nCxsfrG pic.twitter.com/Gu6wajbfke
— NSi (@NovaSlovenija) March 21, 2025
Namesto, da bi ukrepali pri konkretnih kršiteljih, so se kršitve posameznikov odrazile v nalaganju obveznosti vsem delavcem in delodajalcem, kot je bilo štempljanje, je bil jasen Reberšek. Da bi ponazoril neodzivnost pristojnih, je spomnil: »Oktobra lani je minister Luka Mesec govoril, da z reorganizacijo inšpekcijske službe ta ne bo več brezzobi tiger. Danes vidimo, da ta inšpekcija še vedno nima zobov.«
Poslanec je na odgovore, da imamo pri nas premalo inšpektorjev, pozval k prioritetnemu reševanju te problematike, saj je očitno, da je zelo pereča. Odločno se je zavzel za delavce: »Kot politiki moramo narediti vse, da preprečimo zlorabe vseh delavcev, ki delajo v naši državi.«
Pozval je h krepitvi inšpekcijskih služb in k prevetritvi zakonodaje, ki ureja agencijsko delo, kar so tudi zahteve NSi pri sklicu nujne seje odbora za delo: »Na potezi je ministrstvo za delo.«
Tudi vi podpirate učinkovitejši nadzor nad kršitelji delovnopravne zakonodaje, ne pa, da se zaradi manjšine kršiteljev nadzoruje vse? Pridružite se nam TUKAJ.